More

  Muaji i Shejtë i Ramazanit, ja ku agjërohet më gjatë dhe ku më shkurt

  Muaji i Shenjtë i Ramazanit, në të cilin myslimanët në mbarë borën agjërojnë, duke u përmbajtur nga konsumimi i ushqimit dhe pijet, sivjet fillon të shtunën më 27 maj.

  Përmbajtja nga ushqimi dhe pijet fillon që nga thirrja e ezanit të sabahut, para agimit të diellit dhe përfundon me perëndimin e Diellit..

  Viteve të fundit Muaji i Shenjtë i Ramazanit në Evropë është në muajt e verës, që do të thotë ditë më të gjata në hemisferën veriore të cilat me vete bartin temperatura të larta të ditës. Kundrejt kësaj, Ramazani në hemisferën jugore bie në ditët më të shkurta të dimrit.

  Sipas të dhënave ditët më të gjata të agjërimit këtë vit do të jenë dita e 24, 25 dhe 26-të e Ramazanit, ose data 19, 20 dhe 21 qershor kur agjërimi do të zgjasë 18 orë e 14 minuta.

  Në nivel global, kohë më të shkurtë do të agjërojnë myslimanët në Amerikën Jugore, ku agjërimi do të zgjasë rreth 10 orë. Agjërimi më i gjatë është në Glenland, ndërsa zgjatë 21 orë.

  Myslimanët në Evropë do të agjërojnë nga 14 deri në 20 orë, në Afrikë nga 11 deri në 14 orë, ndërsa në Australi rreth 11 orë.

   

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Komuna e Haraçinës me qendër për ofrimin falas të shërbimeve defektologjike dhe psikologjike për fëmijët me nevoja të posaçme

  Komuna e Haraçinës prej sot ka qendrën e saj për ofrimin falas të shërbimeve defektologjike dhe psikologjike për fëmijë...

  Gjuha e shenjave tani edhe në gjuhën shqipe, promovohet libri nga Valdeta Kasapi dhe Adelina Haskaj

  Komunikimi pemës gjuhës së shenjave, për pjesëtarët e shoqërisë shqiptare në Maqedoni tani e tutje do të ketë një...

  NQP në halle, pësojnë qytetarët/ Drejtorët në punë, por jo fizikisht

  Sa për sy e faqe, janë autobusat të cilat funksionojnë nëpër qytetin e Shkupit. I tillë mbetet të jetë...

  Talat Xhaferi: Shkruam histori, gjeneratat e reja ta vazhdojnë dhe ta përsosin

  Tani më ish kryeministri Talat Xhaferi, në rrjetin social facebook ka falënderuar të gjithë për mbështetjen në këto ditë...