More

  MPJ greke reagon ndaj betimit të Siljanovskës: “Kursi europian varet nga përdorimi i emrit kushtetues”

  Ambasadorja e Greqisë në Maqedoninë e Veriut, Sofia Filipidu, e cila ishte ftuar në seancën e Kuvendit për inaugurimin e Gordana Siljanovskës, u largua në shenjë proteste për shkak se presidentja gjatë betimit të saj vendin e quajti Maqedonia, duke e shkelur Marrëveshjen e Prespës. Ministria e Punëve të Jashtme greke ka reaguar pas betimit të sotëm të presidentes së sapozgjedhur të vendit, Gordana Siljanovska-Davkova. MPJ greke thotë se pavarësisht se në tekstin zyrtar të betimit që i është lexuar, vendi quhet “Maqedonia e Veriut”, presidentja e re ka vendosur ta quajë vendin e saj “Maqedoni”.

  Sipas Ministrisë, ky akt shkel në mënyrë të rëndë Marrëveshjen e Prespës si dhe Kushtetutën e shtetit fqinj, e cila është në përputhje me detyrimet e tij ndërkombëtare. “Qeveria greke, pavarësisht kundërshtimeve që shprehu për ratifikimin e marrëveshjes, e respektoi atë si një marrëveshje ndërkombëtare të ratifikuar që ka përparësi ndaj çdo dispozite tjetër ligjore. “Greqia, në këtë kontekst, deklaron kategorikisht se përparimi i mëtejshëm në marrëdhëniet e saj dypalëshe me Maqedoninë e Veriut, si dhe kursi evropian, varet nga zbatimi i plotë i Marrëveshjes së Prespës dhe mbi të gjitha nga përdorimi i emrit kushtetues të vendit“, thuhet në reagim.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...