More

  Mirlind Daku përballet me kërcënime nga brigada ruse: Është shumë vonë, mos u kthe në Rusi!

  Mirlind Daku, sulmuesi i Kombëtares shqiptare, është pezulluar nga UEFA pasi bëri thirrje kundër serbëve dhe maqedonasve pas ndeshjes me Kroacinë në Euro 2024. Daku do të humbasë dy ndeshje për këtë shkelje.

  Por situata për Dakun është bërë edhe më serioze. Brigada e kuqe ruse, e njohur si “Espanyola,” ka kërcënuar me jetë sulmuesin shqiptar. Kjo brigadë vullnetare ushtarake është e përbërë nga tifozë të ndryshëm të futbollit dhe ka një histori të ashpër.

  Në një mesazh të hapur drejtuar Dakut, “Espanyola” i ka thënë se nuk do të ketë falje për thirrjet e tij kundër serbëve. Ata e këshillojnë Dakun të mos kthehet më në Rusi, duke e paralajmëruar se është shumë vonë për të ndryshuar gjërat.

  Ky incident vjen në një kohë kur tensionet ndëretnike dhe politike ende janë të pranishme në rajonin ballkanik. Ndërsa futbolli duhet të jetë një burim argëtimi dhe bashkëpunimi, këto ngjarje tregojnë se ndonjëherë ai mund të përdoret edhe për të shpërndarë urrejtje dhe konflikte. Më mirë të kujdesemi për një atmosferë të ndershme dhe respektuese në fushën e lojës dhe jashtë saj.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  27 prilli/ Drejtori i VMRO-së ua pezulloi dënimet disa të dënuarve

  U.d. drejtor i Drejtorisë për Ekzekutimin e Sanskioneve, Aleksandar Pandov, pezullon nga dënimi disa nga të dënuarit për rastin...

  Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

  Komisioni Rregullator i Energjetikës, i Shërbimeve të Ujit dhe i Shërbimeve të Menaxhimit me Mbeturinat Komunale i Republikës së...

  LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

  Shpenzimet minimale të një familjeje në korrik kanë qenë 60.570 denarë dhe në krahasim me qershorin janë rritur për...

  Aktivë shtatë zjarre, në 24 orët e fundit janë regjistruar 29 zjarre në ambient të hapur

  Shkup, 22 korrik – Qendra për menaxhim me kriza në mëngjes njoftoi se në 24 orët e fundit ka...