More

  Marrëveshja e Ohrit vendoset në preambullë me aminin e Ali Ahmetit

  Mbrëmjen e kaluar në Shkup janë takuar Kryeministri Zoran Zaev me liderin e BDI-së Ali Ahmeti, ku u vendos përfundimisht që Marrëveshja e Ohrit të bëhet pjesë e dokumenteve themeluese të shtetit të Maqedonisë në preambulën e Kushtetutës së vendit. Pas disa hezitimeve në opinion, takimi Ahmeti – Zaev mbrëmë mbylli të gjitha dyshimet që rezultuan sot edhe me propozim zyrtar të draft amandamenteve nga ana e Qeverisë.

  Katër ndryshimet e Kushtetutës me amandamente kushtetuese të propozura nga Qeveria deri tek Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë paraqesin zbatim të Marrëveshjes së Prespës që njëkohësisht mundëson integrimin e vendit në NATO dhe në Bashkimin Evropian që është edhe një e arritur kapitale për shqiptarët të cilët e kanë synim strategjik integrimin euroatlantik.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

  Me kryeministrin e Kosovës kemi takime të rregullta, qoftë kur kemi qenë në opozitë, qoftë tash kur jemi në...

  Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

  Vendimi i Gjykatës Administrative dhe i KSHZ-së që të rivotohet në 6 vendvotime në Njësinë e pestë zgjedhore dhe...

  Liqeni i Ohrit ndër më të vjetërit në Evropë

  LIQENI I OHRIT NJË NGA MË TË VJETËR NË EUROPË Ohër, 18 maj – Liqeni i Ohrit ndodhet në kufirin malor...

  Pasdite takim i kryesisë së BDI-së

  Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka njoftuar se pasdite kryesia e partisë do të mbajë takim. Takimi, siç është paralajmëruar...