More

  Maqedonia mori rekomandim për fillim të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian

  Maqedonia mori rekomandim për fillim të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Në raportin për përparimin e vendit, të publikuar në Strazburg, Komisioni Evropian dha dritë jeshile që të fillojnë negociatat,.

  “Ruajtja dhe thellimi i momentit të tanishëm për prioritetet urgjente të reformave do të jenë vendimtare. Komisioni që ta përkrah këtë, do të zbatojë qasje të përforcuar në kapitujt negociues në pjesën e gjyqësorit, të drejtat fundamentale, lirinë dhe sigurinë e vendit”, shkruan në raport.

  “Komisioni thekson ndryshim pozitiv në mendimin politik- diçka që nuk është pasur në vitet paraprake, por edhe që ishte pengesë në procesin reformues”.

  Në raport theksohet se edhe përkundër vështirësive për shkak mungesës së partisë kryesore opozitare, nga dhjetori deri në fund të janarit, strategjitë kryesore dhe ligjet janë miratuar, ndërsa shumë të tjera janë në përgatitje për miratim në muajt e ardhshëm.

  Në prag të publikimit të raporteve për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, këto dy ditë në Organizim të Fondit Evropian për Ballkanin do debatohet për të ardhmen dhe shpejtësinë me të cilën mund të integrohet në BE.

  “Be duhet të fokusohet në përcaktimin më të mirë të kornizës kohore për hapjen e negociatave me çdo vend të Ballkanit Perëndimor. Kjo do të thotë se duam që të gjithë gjashtë vendet të fillojnë negociata sa më shpejt që është e mundur”, tha Srgjan Majstoroviq nga Fondi evropian për Ballkanin.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...