More

  Liqeni i Ohrit ndër më të vjetërit në Evropë

  LIQENI I OHRIT NJË NGA MË TË VJETËR NË EUROPË


  Ohër, 18 maj – Liqeni i Ohrit ndodhet në kufirin malor midis jugperëndimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë lindore. Është një nga liqenet më të thellë (294 m) dhe më të vjetër në Evropë, me një ekosistem unik unik që përfshin më shumë se 200 lloje endemike.

  Për shkak të rëndësisë së tij, liqeni u përcaktua një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 1979, së bashku me qytetin e Ohrit, i cili është qyteti më i madh në liqenin e Ohrit dhe i teti më i madhi në vend. Në të njëjtën kohë, Ohri sot është një nga destinacionet turistike më të njohura në Maqedoninë e Veriut dhe një vend me rëndësi të madhe historike dhe kulturore për të gjithë rajonin e Ballkanit. Në fakt, për shkak të 365 kishave që ekzistonin dikur në qytet, ai u karakterizua si “Jerusalemi i Ballkanit”.

  Liqeni i Ohrit ka një sipërfaqe prej 347 kilometra katrorë dhe është liqeni më i thellë në Ballkan. Ai u krijua në një depresion gjeotektonik rreth 2-3milionë vjet më parë, së bashku me liqenet Baikal, Tanganyika dhe Titicaca. Ajo lidhet gjithashtu me kanale nëntokësore me liqenin e Prespës në juglindje. Liqeni i Ohrit është i njohur për bukurinë dhe peshkimin e tij, dhe ka disa plazhe, fshatra, monumente historike dhe vendpushime pushimi përgjatë brigjeve të tij.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

  Besimtarët muslimanë në Shqipëri kanë falur namazin e Kurban Bajramit, duke u mbledhur në xhamitë dhe sheshet e vendit. Programi...

  Gol Shqipëria, Nedim Bajrami bombardon portën e Italisë

  Shqipëria në avantazh 0-1 ndaj Italisë me super golin e shënuar nga Nedim Bajrami. /tvklan.mk

  Ziadin Sela në Dortmund, në përkrahje të Kombëtares Shqiptare

  Pak para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka publikuar një fotografi dhe ka...

  Kreu i BFI-së, Shaqir Fetahu uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

  dhe vepron ka obligim të ngritjes së punës së tij, zhvillimit të vendit të tij, për të ngritur një...