More

  Kryeministri Talat Xhaferi javën e ardhshme në Prishtinë?!

  Më 15 dhe 16 prill, të hënën dhe të martën, Kryeministri Talat Xhaferi, duhet të marrë pjesë në një konferencë ndërkombëtare në Prishtinë organizuar nga “Forumi Ndërkombëtar i grave, për paqë dhe siguri”

  Vizita në Prishtinë e Kryeministrit Xhaferi vjen në kohën e debateve të nxehta për implikimin e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e dyfishta në Maqedoninë e Veriut.

  Kjo vizitë në Prishtinë, nuk është bërë me ftesë të Kryeministrit të Kosovës, por të Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

  Ngurimi nga takimi Xhaferi – Kurti, sipas analistëve, duhet parë në pozicionimin e Qeverisë së Kosovës pro bllokut opozitar VLEN, në Maqedoninë e Veriut.

  Merret vesh se “për të mos pasur implikime në procesin zgjedhor” në Maqedoninë e Veriut, Qeveria e Kosovës ka ofruar që takimi Kurti – Xhaferi të realizohet në fillim të qershorit.

  Por, në media është publikuar njoftimi se për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, Kryeministri i Kosovës dhe liderët e VLEN-it do të jenë së bashku në tubimet e javës së ardhshme në Gjermani dhe Zvicër.

  Rikujtojmë se në listën e kandidatëve të VLEN-it për deputetë ka edhe tre përfaqësues të LVV-së, njëri prej të cilëve është këshilltar i Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. /tvklan.mk/

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...