More

  Këshilli i Sigurimit të OKB-së miraton propozimin e SHBA për armëpushimin në Gaza

  Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë në mbështetje të një marrëveshjeje armëpushimi të hartuar nga SHBA, që synon ndalimin e tetë muajve të luftimeve midis Izraelit dhe Hamasit. Pati 14 vota pro, një abstenim nga Rusia dhe asnjë votë kundër rezolutës.


  Drafti i rezolutës u finalizua të dielën pas gati një jave negociatash midis anëtarëve të këshillit prej 15 anëtarësh. Marrëveshja synon që të ndodhë në tre faza. E para do të jetë një armëpushim gjashtëjavor, e dyta kthimi i pengjeve të mbetur në Gaza dhe e treta, një plan rindërtimi për Gazën.

  Rezoluta e KS i bën thirrje Hamasit të pranojë planin trefazor dhe i kërkon Izraelit dhe grupit militant që “të zbatojnë plotësisht kushtet e tij pa vonesë dhe pa kushte”.

  Është rezoluta e parë e miratuar nga këshilli që mbështet një plan specifik armëpushimi. Në mars, Këshilli i Sigurimit votoi në favor të një armëpushimi të menjëhershëm në konflikt.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

  Besimtarët muslimanë në Shqipëri kanë falur namazin e Kurban Bajramit, duke u mbledhur në xhamitë dhe sheshet e vendit. Programi...

  Gol Shqipëria, Nedim Bajrami bombardon portën e Italisë

  Shqipëria në avantazh 0-1 ndaj Italisë me super golin e shënuar nga Nedim Bajrami. /tvklan.mk

  Ziadin Sela në Dortmund, në përkrahje të Kombëtares Shqiptare

  Pak para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka publikuar një fotografi dhe ka...

  Kreu i BFI-së, Shaqir Fetahu uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

  dhe vepron ka obligim të ngritjes së punës së tij, zhvillimit të vendit të tij, për të ngritur një...