More

  Ja ku kishte më shumë borë dhe ku ishte më ftohtë mëngjesin e sotëm në Maqedoni

  Ja ku kishte më shumë borë dhe ku ishte më ftohtë mëngjesin e sotëm në Maqedoni

  Deri në orën tetë të mëngjesit shtresa e borës më e lartë është në Mavrovë, 72 centimetra, ndërsa më e ulët në Pretor, një. Më ftohtë është në Gjurishte, -10 gradë, ndërsa zero maksimale janë shënuar në Ohër, Gjevgjeli, Dojran.

  Bora arriti 50 centimetra në Pozharan dhe Lazaropole, 45 në Gjurishte, 31 në Krushevë, 30 në Tetovë, 28 në Manastir, 25 në Berovë, 20 në Shkup-Petrovec, 18 në Demir Kapi, Shkup-Zjaçev Rid, 11 në Topollçan, 10 në Strumicë dhe Kriva Pallankë, gjashtë në Shtip dhe tre në Prilep.

  Sipas DPHM, -8 janë gradë Celsius janë matur në Mavrovë, -7 në Kriva Pallankë dhe Pozharan, -6 në Lazaropole dhe Kumanovë, -5 në Tetovë dhe Berovë, -4 në Shkup, Dibër dhe Topollçan, -3 në Prilep dhe Vinicë, -2 në Demir Kapi, Manastir dhe Strumicë dhe -1 në Pretor.

  Në 24 orët e fundit ka rënë një litër në një metër katror shi në Pozharan, D. Kapi, Manastir, Pretor, Mavrovë.

  Moti gjatë natës ishte me vranësira me reshje të përkohshme dhe lokale të borës, kryesisht me intensitet të dobët, veçanërisht të pjesët perëndimore dhe jugore. Në mëngjes pothuajse kudo reshjet kanë ndaluar, ndërsa shtresa e borës prej këtyre reshjeve është rritur në mënyrë të pakonsiderueshme. Fryu erë e dobët deri në mesatare, ndërsa në mëngjes përgjatë Vardarit dhe në pjesët lindore erë e përforcuar nga drejtimi verior.

  Gjatë ditës do të mbaj mot me vranësira të ndryshueshme, ndërsa në orët e hershme të mëngjesit me kushte për borë të përkohshme, veçanërisht në pjesët juglindore. Pasdite vranësirat do të zvogëlohen. Do të fryjë erë veriore mesatare, ndërsa përgjatë Vardarit dhe në pjesët lindore si dhe në male erë e përforcuar veriore.

  Temperatura e ditës do të jetë në interval prej -2 deri në 3 gradë Celsius.

  Në Shkup do të mbajë mot me vranësira të ndryshueshme, pasdite vranësirat do të zvogëlohen. Do të fryjë erë veriore mesatare përkohësisht e përforcuar. Temperatura e mëngjesit do të arrijë deri në një gradë Celsius.

  Ditëve në vijim do të mbizotërojë mot me diell me vranësira të vogla deri në mesatare, ndërsa të premten dhe të shtunën kryesisht me diell dhe i qetë. Temperaturat e mëngjesit do të bien dhe në më shumë vende do të ulen nën -10 gradë Celsius, ndërsa të ditës gjatë ditës në rritje të vogël.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...