More

  Hoxha: Qeveria nesër ratifikon marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit

  Qeveria e Republikës së Maqedonisë pritet që nesër ta ratifikoj marrëveshjen e nënshkruar sot me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit. Zëdhënësi i qeverisë maqedonase Muhamet Hoxha për mediat shqiptare ka konfirmuar se nesër Qeveria do të ratifikon marrëveshjen e nënshkruar sot në Prespë.

  “Për të hënën është caktuar seanca e Qeverisë ku do të miratohet propozimi për ratifikimin e marrëveshjes së nënshkruar sot në mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e kontestit të emrit. Më pas marrëveshja pritet që të ratifikohet edhe nga Kuvendi i Maqedonisë” ka theksuar Hoxha duke potencuar se me këtë marrëveshje historike i jepet fund një kontesti shumë vjeçar dhe i hapet rruga Maqedonisë drejt anëtarësimit në NATO dhe në Bashkimin Evropian.

  Ndryshe Republika e Maqedonisë me marrëveshjen e arritur do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut./

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...