More

  Hoxha: Do të ketë punësime të reja, përfaqësimi i drejtë ende s’është përmbushur

  Nëntëdhjetë për qind nga gjithsej 958 persona të punësuar sipas Marrëveshjes së Ohrit, të përfshirë me fazën e parë, tashmë i kanë nënshkruar vendimet për risistemim në institucionet shtetërore.

  Nga Qeveria presin që vendimet t’i nënshkruajnë edhe 10 për qind e mbetur. Nëse nuk e bëjnë atë së shpejti, ata do të vendosen në listën për transfer për në fazën e dytë për kur është paraparë risistemimin e të tjerëve nga gjithsej 1.600 të punësuar sipas kësaj baze.

  Zëdhënësi i Qeverisë Muhamet Hoxha në konferencën e sotme për shtyp theksoi se nga Sekretariati për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, ata sistematizohen në institucione të tjera ku sipas analizës dhe planit të Sekretariatit, përfaqësimi i drejtë nuk është në nivelin e nevojshëm.

  Në pyetjen nëse me sistemimin e këtyre të punësuarve përfundon procesi i punësimit në bazë të Marrëveshjes së Ohrit dhe përfaqësimit të drejtë, Hoxha theksoi se pasi që do të përfundojë ky obligim, do të ketë shpallje për punësim nëse në institucione të caktuara përfaqësimi i drejtë nuk është përmbushur.

  Plani që është bërë paraprakisht tregon se këto të punësuar në pjesën më të madhe do të risistemohen në MPB, DAP, Doganë, Spitalin Klinik Tetovë, Drejtorinë për Libra Amë dhe Prokurorinë Publike. Pastaj pasojnë MPJ, Kadastra, MASH, FSSH dhe Ministria e Financave.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...