More

  EVN Maqedoni, hapet qendra ekspozuese “Matkë”

  Hidrocentrali i vjetër “Matka” prej sot do të jetë qendër ekspozuese. Me këtë, Maqedonia është vendi i parë me Qendër të këtillë për energji elektrike në rajon. Përmes qendrave ekspozuese “EVN Maqedoni” tregon historinë për atë se si është prodhuar dhe si prodhohet tani energjia elektrike. Përmes eksponateve të këtilla, gjeneratat e reja do të mund të mësojnë se si prodhohet rryma. Nga “EVN Maqedoni” thonë se kjo Qendër ekspozuese është mundësi e mirë nxënësit nga të gjitha shkollat si dhe qytetarët që duan të mësojnë se si prodhohet rryma, ta vizitojnë falas dhe të kënaqen në bukuritë e Matës, por edhe në vlerën historike të kësaj Qendre ekspozuese , njofton Alsat -m.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Gjuha e shenjave tani edhe në gjuhën shqipe, promovohet libri nga Valdeta Kasapi dhe Adelina Haskaj

  Komunikimi pemës gjuhës së shenjave, për pjesëtarët e shoqërisë shqiptare në Maqedoni tani e tutje do të ketë një...

  NQP në halle, pësojnë qytetarët/ Drejtorët në punë, por jo fizikisht

  Sa për sy e faqe, janë autobusat të cilat funksionojnë nëpër qytetin e Shkupit. I tillë mbetet të jetë...

  Talat Xhaferi: Shkruam histori, gjeneratat e reja ta vazhdojnë dhe ta përsosin

  Tani më ish kryeministri Talat Xhaferi, në rrjetin social facebook ka falënderuar të gjithë për mbështetjen në këto ditë...

  Moti i lig dëmton të mbjellat/ Bujqët e Straçincës: Puna e disa muajve shkoi dëm në pak minuta

  Mijëra hektarë të mbjella janë demtuar nga moti i ligë i një ditë më parë. Ekipi ynë vizitoi fshatin...