More

  Besimtarët myslimanë nisin nesër agjërimin në muajin e shenjtë të Ramazanit

  Në mëngjesin e 11 marsit, një ndryshim i thellë do të prekë jetën e rreth një të katërtës së popullsisë globale, teksa agjërimi i Ramazanit fillon, duke sjellë një periudhë të veçantë të reflektimit dhe pastrimit shpirtëror për besimtarët myslimanë.

  Gjatë kësaj kohe, myslimanët luten për mbrojtje nga të këqijat dhe punojnë për të përmirësuar veten përmes vetëkontrollit dhe veprave bamirëse. Agjërimi shërben gjithashtu si një mjet për të ndier dhe shprehur solidaritet me ata në nevojë, duke ndarë ushqimin dhe duke u dhënë fund mënyrave negative të sjelljes.

  Ramazani nuk është vetëm një periudhë e ndryshimit për ata që agjërojnë, por edhe për komunitetet përreth tyre, pavarësisht nga besimi.Ky solidarizim ndërkulturor është një dëshmi e fuqishme e ndikimit të Ramazanit përtej komunitetit mysliman, duke ndërtuar ura të mirëkuptimit dhe harmonisë në një botë shumëdimensionale.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...