More

  Berkan Emini atleti që zgjidhet tre vite rradhazi si më i miri në Maqedoni në kategorinë e 800 metrave për grupmoshat pionere

  Berkan Emini eshte atlet i “Klubit te Atletikes Liria”. Ai eshte i lindur ne Kondove te Shkupit me 23.05.2002. Ne vitin 2014 ai vendos ta shkruaje ardhmerine e jetes se tij me nje okupim me ndryshe, duke iu bashkangjitur familjes se madhe te sporteve te Atletikes. Berkan Emini qe ne fillim parashihej te behej nje atlet i cili do te premtonte rezultate te shkelqyera ne te ardhmen. Viti i pare ishte hyrje dhe njoftim me Atletiken, kurse ne vitet ne vijim, ai do te regjistroje rezultate te jashtezakonshme.

  Gjate ketyre tri viteve ai eshte zgjedhur si atleti me i mire ne Maqedoni per grupmoshat pionere ne diciplinen 800m. Dy vitet e fundit eshte zgjedhur sportist i vitit ne kategorine e pionerve te rinj. Sa i perket garave jashte shtetit, ai 3 here ka dale i pari ne garat qe jane mbajtur ne Kosove kurse ne garat Ballkanike ne Turqi ka qene i 5-ti. Mosha e Berkan Eminit eshte ende e re, andaj pritet qe ne te ardhmen synimet e tij t’i tejkalojn vendet e para dhe shperblimet. Ai tani duket te jete me i perqendruar ne thyerjen e disa rekordeve dhe pritet qe kete synim ta kurorezoje me vendosjen e ndonje rekordi te ri ne diciplinat si 800m dhe 1500m. Pas gjith ketyre planeve dhe synimeve, qendron kurora e te gjithe sukseseve, ku ne Mitingun i cili do te mbahet ne Turqi, planifikon te rangohet ne vendin e 3.

  Ndërsa në fund, në qendrën e të gjithë këtyre sukseseve qëndron merita e trajnerit i cili njëherit ishte edhe ai që e zbuloi talentin e Berkan Eminit. Rrahman Alija është themeluesi dhe trajneri i “Klubit të Atletikës Liria”, i cili gjithmonë ka qenë i përkushtuar pas gjetjes së atletëve të rinj dhe rifreskimit të klubit të tij me gje.nerata të reja. Në vitin 2014 pas një testimi të nxënësve në Shkollën Fillore “Bajram Shabani” ai vëren talentin e Berkan Eminit dhe kapacitetin e tij për të qenë një atlet i rregullt në klubin Liria. Kështu, që atëherë e deri më sot, nëse Berkan Emini ka arritur rezultate dhe suksese të ndryshme, një pjesë e madhe e meritës i shkon trajnerit të palodhshëm Rrahman Alija.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe me kushte për reshje lokale të shiut. Pasdite dhe në orët e...