More

  Anketa e TV Telma : Tek shqiptarët kryeson BDI , Lsdm e treta

  Shkup, 19 maj – VMRO-DPMNE tek maqedonasit dhe BDI tek shqiptarët vazhdojnë të kenë primatin sa i përket besueshmërisë së elektoratit edhe nëse sërish mbahen zgjedhje parlamentare. Kështu kanë treguar rezultatet e anketës së fundit të televizionit Telma, e cila në bashkëpunim me Qendrën Maqedonase për Bashkëpunim Ndërkombëtar, anketën në fjalë e ka realizuar nga data 10-15 maj me 1000 qytetarë, shkruan gazeta KOHA. Anketa, mes tjerash tregon se, edhe pas 27 prillit, kur protestues të iniciativës “Për Maqedoni të përbashkët” hynë dhunshëm në Parlament dhe rrahën keq deputetët, sërish kryeson VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevskit. Kështu që, në pyetjen “Nëse nesër mbahen zgjedhjet parlamentare, për cilën parti do të kishit votuar?”, për VMRO-DPMNE janë shprehur 24.5 për qind, LSDM ka marrë 23.7, BDI 8.5, BESA 3.7, Aleanca për Shqiptarët 1.8, PDSH 1.1, ndërsa nuk kanë treguar 13.7 për qind, ndërsa “nuk e di” kanë thënë 10.8 për qind. Të pyetur sipas etnitetit, për të njëjtën pyetje, për VMRO-në do të votonin 33.0 për qind e maqedonasve, derisa për partinë e Zoran Zaevit – 26.2 për qind. Tek shqiptarët, përqindje më të madhe ka marrë partia e Ali Ahmetit. Për BDI-në, nëse zgjedhjet do të mbaheshin nesër, janë shprehur 38.7 për qind, për BESËN 17.1, për Aleancën e Shqiptarëve 8.3, derisa për LSDM-në kanë thënë se do të votojnë 12.4 për qind e të anketuarve shqiptarë. (koha.mk)

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...