More

  Aliu: Tani edhe Maqedonia e Veriut ka vend në orbitë, hapi tjetër është lançimi i satelitit

  Ministri për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Azir Aliu ka njoftuar se Maqedonia e Veriut nga sot do të ketë pozicion orbital të sigurt, ndërkaq ka paralajmëruar se hapi i radhës do të jetë lançimi i satelitit, transmeton TV21.

  “Pozicioni ynë Orbital është i sigurt që nga sot, hapi tjetër është lançimi i Satelitit🛰

  📍Dubai – Me kënaqësi ndaj lajmin e madhe me ju, se sot në agjendën e Konferencës Botërore të Radio komunikacionit të ITU-së (WRC-23), fimosa Aktin Përfundimtare për marrjen e pozitës në orbitë të🇲🇰Maqedonisë së Veriut.

  Me nënshkrimin e Akteve Përfundimtare, përcaktohet mënyra e përdorimit të përbashkët të spektrit të radio frekuencave dhe orbitës satelitore.

  Procesi i koordinimit për të marrë të njëjtin pozicion në orbitë në shërbimin satelitor fiks dhe atë të transmetimit ishte i gjatë, por në fund NE JA DOLËM ME SUKSË. Sot edhe Maqedonia e Veriut ka vend në ORBITË. Pozicioni ynë që nga sot është i sigurt në orbitë dhe hapi tjetër është lançimi i Satelitit!

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”,...

  Në Shkup janë denuar 141 shoferë, 59 për tejkalim të shpejtësisë

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (03.02.2024) ka vazhduar me kontrolle në komunikacion. Në territorin...

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...