More

  VIDHEN KOMPJUTERË NË SHKOLLËN E KONDOVËS, DREJTORIA THOTË SE MUND TË RREZIKOHET TESTIMI EKSTERN

  ​Klasa e nëntë në shkollën fillore “Bajram Shabani” në Kondovë po mbanë orën e informatikës, mirëpo edhe pse kjo lëndë ka të bëjë me kompjuterët, të gjithë  ato janë jofunksionale. Kjo pasi që janë vjedhur kompjuterët kryesor gjatë pushimit dimëror.

  Ndihmësdrejtori i kësaj shkolle, Mensur Jakupi për TV21 theksoi se nuk është hera e parë që po vidhet kjo shkollë.
  “Me datën 17, 18 të muajit janar, në shkollën fillore “Bajram Shaban” në fshatin Kondovë është bërë një vjedhje e rëndë, ku janë vjedhur 2 kompjuterë, nga i cili rast ka ngecur edhe mësimi, i gjithë rasti është i lajmëruar në polici, po hetohet rasti dhe ne presim përgjigje nga ata”, u shpreh Mensur Jakupi, ndihmësdrejtor.
  Sipas tij,  me mosfunksionalizimin e kompjuterëve mund të dështoj edhe testimi ekstern që do të mbahet gjatë muajit maj.
  Ministria e Brendshme theksoi se është e njohur me rastin e vjedhjes që ka ndodhur në këtë shkollë dhe se po zhvillohen hetime.
  “Ky rast është paraqitur në policinë rajonale në Gjorçe Petrov në ditën kur nxënësit u kthyen nga pushimi dimëror.  Lidhur me këtë rast po zhvillohen hetimet dhe policia është në kërkim të autorëve të grabitjes”

  Nga drejtoria e shkollës theksojnë se kamerat e sigurisë kanë kapur grabitësit që ishin të maskuar dhe se këto materiale i janë dorëzuar MPB-së.  Sipas tyre, kjo është vjedhja e tetë deri më tani në këtë shkollë.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tifozi special i Kombëtares në Hamburg, djali i komandantit Adem Jashari në mbështetje të kuqezinjve

  Sfida mes Kroacisë dhe Shqipërisë do të ketë në tifoz mjaft special. Në stadium këtë superndeshje për kuqezinjtë do ta...

  Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

  Një ari ka mbetur i ngordhur pasi një automjet e ka goditur mëngjesin e sotëm në rrugën e Gostivarit-Ohër,...

  Tifozët shqiptarë mbërrijnë në Hamburg

  Tifozët shqiptarë kanë filluar të mbushin qytetin e Hamburgut, aty ku Shqipëria do ta zhvillojë ndeshjen e radhës në...

  Ky është parashikimi i motit për sot

  Moti sot kryesisht me diell dhe shumë i ngrohtë. Do të fryjë dhe erë e dobët deri në mesatare...