More

  Zhurnal “ekskluzivisht” sjellë dëshmi se si VMRO-ja ka pranuar para BDI-së përdorimin e shqipes në gjithë Maqedoninë

  Zhurnal “ekskluzivisht” sjellë dëshmi se si VMRO-ja ka pranuar para BDI-së përdorimin e shqipes në gjithë Maqedoninë

  Plotësimi dhe definimi i përdorimit të gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në Maqedoni ka nxitur reagime të shumta midis blloqeve politike maqedose. Ka qenë pikërishtë kjo arsyeja që shkaktoi “shëkndija” midisa dy partive më të mdha maqedonase LSDM dhe VMRO-DPMNE, transmeton Zhurnal.mk

   

  Si rezulatat i akuzave të VMRO-DPMNE-së drejtuar LSDM-së se ka pranuar përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe me këtë gjoja po rënohet shteti unitar u shkaktuan edhe ndasi të mëdha etnike në vend, ndërsa më 27 prill u përgjak parlamenti i MAqedonisë ku cak i sulmeve ishin deputetët e shumicës parlamentare, gazetarë, të punësuar në parlament, policë etj.

   

  Para se të bisedohej plotësimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe mids shumicës parlamentare (lsdm, bdi, “Aleanca për Shqiptarët”), për 20 ditë rrjesht përfaqësues të BDI-së dhe VMRO-DPMNE-së në negociatat për formimin eventualë të Qeverisë së re midis tjerash është biseduar edhe për çështjen e definimit të ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe.

   

  VMRO-DPMNE atë kohë ka pranuar me dokument me shkrim para përfaqësuesve të BDI-së se në rastë se dakordohen edhe për pikat tjera për të formuar qeverinë e re, po pranon ridefinimin e ligjit për përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe.

   

  Për derisa nga VMRO-ja ende po akuzojnë LSDM-në për gjoja “tradhëtinë” e madhe për dakordimin e zgjedhjes së kësaj çështje, Zhurnal.mk ju sjell dokumente ekskluzive në të cilat qartë shihet se edhe VMRO-DPMNE ka pranuar zgjedhjen përfundimtare të gjuhës shqipe me ligj edhe atë me përdorim në gjithë teritorin e vendit.

   

   

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Këto janë emrat e drejtorëve nga Alternativa

  Menu KërkAlternativa nga Koalicioni VLEN tanimë i kanë caktuar emrat e kandidatëve për sekretar shtetëror, drejtorë dhe zëvendësdrejtor, që pritet...

  Ali Ahmeti mbledh sot në Gostivar strukturat e BDI-së për mbledhjen e përgjithshme

  Bashkimi Demokratik për Integrim sot në Gostivar do të zhvillojë mbledhjen e përgjithshme. Mbledhja organizohet me kërkesë të kreut të...

  Në vendkalimin kufitar Tabanoc rritet fluksi i hyrje-daljeve në RMV

  Në vendkalimin kufitar “Tabanoc” ka rritje të fluksit të hyrje-daljeve nga vendi. Në vendkalimet tjera kufitare nga Maqedonia e Veriut...

  Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar nga Saraji: Dhunuesit do të dënohen!

  Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari, ka vizituar këtë mbrëmje familjarët e foshnjës 3 muajshe për të cilën u raportua...