More

  Zaev takoi sot “shefin” e tij Sorosin

  Kryeministri Zoran Zaev në Forumin Ekonomik Botëror në Davos u takua dhe bisedoi me filantropin dhe financierin Xhorxh Soros, themelues i Fondacionit për Shoqëri të Hapur dhe Patrik Gaspard, president i FShH.

  Siç informojnë nga shërbimi për shtyp i qeverisë, anëtarësimi i Maqedonisë në NATO dhe integrimi në Bashkimin Evropian janë vlerësuar si hapa kyçe që ofrojnë stabilitet dhe siguri për vendin dhe për rajonin që hapin derën për investime të reja, për zhvillim të ekonomisë dhe për të përmirësim të cilësinë së jetesës tek qytetarët.

  Në bisedë u theksua rëndësia e Strategjisë Kombëtare për një shoqëri të përbashkët dhe multikulturalizëm dhe nevojën për pjesëmarrjen intensiv të shoqërisë civile në krijimin dhe zbatimin e kësaj strategjie, në mënyrë që, siç u tha, të mbështetet trendi i shoqërisë për avansim të besimit të ndërsjellë dhe komunikim midis qytetarëve dhe nacionaliteteve të ndryshme në Republikën e Maqedonisë.

  Zaev dhe Soros shkëmbyen ide për intensifikimin e bashkëpunimit midis qeverisë dhe Fondacioneve për Shoqëri të Hapur për të siguruar kapacitete më të mira për kujdesin dhe edukimin parashkollor për fëmijët si dhe përfshirjen e qytetarëve romë në sfera të ndryshme në rrjedhat shoqërore në Maqedoni.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...