More

  Sot u injorua Isa Boletini

  Sot në vigjilje të 103 vjetorit të vrasjes së heroit kombëtar Isa Boletini , akush nuk u kujtua për heroin kombëtar busti i të cilit qëndron në Sheshin e Flamurit në mes të Sarajit , njofton derveni.info.

  Komuna e Sarajit, organizatat e ndryshme, përfaqesusit e institucioneve tjera lokale e injoruan bustin e tij të vendosur në Sheshin e Flamurit në Saraj.

  E gjithë bota shqiptare përkujton me shumë nostalgji Bacën Isë , por banoret e Sarajit e as institucionet nuk e panë të arsyeshme të vendosin lule të freskëta në bustin , që tashmë është bërë sinonim i Sheshit të Sarajit.

  Isa Boletini e lidhi jetën e tij e të familjes me fatin e atdheut, dashurinë e besnikërinë ndaj të cilit e shprehu me fjalët “Unë jam mirë kur asht mirë Shqypnia”.

  Më 23 janar 1916 u vra pabesisht nga shovinistët malazezë në Podgoricë, së bashku me të bijtë Halilin dhe Zahidin, nipërit Jonuzin dhe Halitin, si dhe tre luftëtarë të tjerë./derveni.info

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

  Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet dhe mirëpret vendimin ekzekutiv të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden...

  Ahmeti takon zv/ministren e Jashtme greke, Papadopoulo

  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka takuar Zëvendës ministren e Punëve të Jashtme të Greqisë, znj....

  Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë

  Burimet për ESPN bëjnë të ditur se në stadium do të jenë mbi 50,000 tifozë shqiptarë, kontigjenti më i madh udhëtues i çdo...

  BFI me njoftim: Ja kur falet namazi i Kurban Bajramit në RMV

  Bashkësia Fetare Islame ka kumtuar kohën e faljes së Kurban Bajramit. Festa e cila shënohet më 16 qershor 2024, të...