More

  SHKA “Duflla” kthehet nga Oda Dibrane me dy çmime

  Mbrëmë me 11 nëntor u mbajt nata e tretë finale e Festivalit Mbarëkombtar Oda Dibrane, që në saje të emrit që ka mblodhi 14 grupe artistike nga trojet shqiptare. Nata e parë u hap në Dibër të Madhe, dhe dy netët e tjera në Peshkopi, njofton Portalb.mk.

  Shoqata Kulturore Arstistike “Duflla” prezantoi programin e saj në mbrëmjen e dytë duke u paraqitur me këngë dhe valle kryesisht burimore. Po ashtu në sajë të programit prezantuan edhe traditat, alegoritë dhe lojërat popullore të trevës së Dërvenit.

  Atmosfera artistike ishte mbresëlënëse dhe me larmi folklori që nga jugu në veri.

  Në natën finale u ndanë çmimet për ansamblet më të mira ku SHKA “Duflla” arriti të rrëmbenë dy çmime edhe atë për ‘vallen më të mirë burimore’ me “Vallja e Ali Agës” dhe çmimin ‘kënga më e mirë burimore’ me këngën “Jam e Shkupit e Dervenit”.

  Këto janë dy nga shumë çmimet e fituara këtë vit për SHKA “Duflla” që për një periudhë 1-vjeçare arriti suksese të mëdha në vend dhe jashtë vendit.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...