More

  Qeveria ndan 951 milionë denarë për projektet rrugore në 10 komuna

  Qeveria ka njoftuar se ka miratuar vendimin për ndarjen e 951 milionë denarëve nga buxheti i vitit 2023 për realizimin e 10 projekteve rrugore në 10 komuna të ndryshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

  Këto projekte përfshijnë ndërtimin dhe rikonstruksionin e bulevardeve, urave, rrugëve lokale dhe sekondare, si dhe garazheve dhe lokaleve afariste.

  Mjetet janë përcaktuar në bazë të amendamenteve të propozuara nga deputetët në Komisionin për Financim dhe Buxhet dhe të miratuara me vendim të Qeverisë.

  Qeveria ka bërë të ditur se këto projekte do të kontribuojnë në përmirësimin e infrastrukturës rrugore, sigurisë së trafikut, zhvillimit ekonomik dhe social, si dhe në ruajtjen e mjedisit.

  Në vijim janë disa nga projektet e përfshira në këtë vendim:

  – Ndërtimi i bulevardit “Hasan Prishtina” (Vizbeg) në Qytetin e Shkupit – 360 milionë denarë
  – Rekonstruimi i rrugës lokale nga fshati Bogovinë në fshatin Novo Sellë – 5 milionë denarë
  – Rekonstruimi i rrugës lokale në fshatin Bojanë dhe një rrugë sekondare në Saraj – 21 milionë denarë
  – Për projektin themelor të rekonstruimit të rrjetit të ri të projektuar rrugor për rrugën nga fshatin Bellovishtë deri në fshatin Forinë në komunën e Gostivarit – 24.180.000 denarë
  – Rekonstruim i rrugës lokale nga fshati Çellopek në fshatin Rebetino, komuna e Kërçovës – 20 milionë denarë
  – Rekonstruim i rrugës lokale Ibrahim Kolari në komunën e Dibrës – 6.500.000 denarë
  – Projekti për bulevardin lokal në komunën e Zhelinës – 30 milionë denarë
  – Realizimi i projektit për rrugën lokale në fshatin Llukovicë, komuna e Zhelinës – 20 milion denarë

  Nga Qeveria kanë theksuar se do të mbikëqyrë zbatimin e projekteve dhe do të kërkojë raportime periodike nga komunat përkatëse

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”,...

  Në Shkup janë denuar 141 shoferë, 59 për tejkalim të shpejtësisë

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (03.02.2024) ka vazhduar me kontrolle në komunikacion. Në territorin...

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...