More

  Përurohet godina e re e SHF” Dituria” në f.Gërçec

  Sot në SHF “Dituria” në f. Gërçec, Komuna e Sarajit, u bë përurimi i godinës së re, e cila u mundësua me mbështetje financiare nga sektori afarist dhe u implementua nga Fondacioni për zhvillimin e arsimit dhe kulturës Albiz , njofton derveni.info.

  “Ditët kur ne shënojmë ndonjë festë i konsiderojmë si të veçanta. E tillë është edhe kjo ditë kur ne shënojmë një sukses të madh: përfundimin e meremetimit të pesë shkollave tona, në Komunën e Sarajit.

  Të gjithë ne e kemi vështirë ta përfytyrojmë gëzimin e vogëlushëve të vizatuar në fytyrat e tyre engjëllore. Prej këtij shtatori ata do të mësojnë në kushte të reja: me mësonjëtore të ndriçuara, me kulme të sigurta nga bora dhe shiu, me oborre të rregulluar, me orendi të reja”, tha z. Nexhat Shahini, kryetar i Këshillit të donatorëve pranë Fondacionit Albiz.

  Të pranishmëve iu drejtua edhe drejtori ekzekutiv i Fondacionit Albiz, z. Ilir Idrizi, “nëse dëshirojmë një të ardhme më të ndritur duhet të investojmë në rininë – moto kjo që është shndërruar në imperativ për Fondacionin Albiz. Investimi në dije, krijimi i kushteve më të mira për mësim, përkrahja e studentëve dhe nxënësve, mbështetja e institucioneve arsimore në vend, kanë frymëzuar projekte të mirëfillta që fondacioni i ka zhvilluar dhe vazhdon t’i realizojë.”

  Në kuadër të “Projekti për renovimin e shkollave fillore në Komunën e Sarajit” u realizuan këto aktivitete: ndërtimi i godinës së re në Shkollën Fillore “Dituria” në fshatin Gërçec (me gjithë orenditë e brendshme); meremetimi i tualeteve, lyerja e shkollës brenda dhe jashtë, zëvendësimi i dyerve, bankave dhe karrigeve në SHF “Dituria” – Saraj; zëvendësimi i kulmit, pajisja me banka dhe karrige, meremetimi i tualeteve në SH “Drita – f. Rashçe; meremetimi i tualeteve në SHF “Dituria” f. Krushopek; zëvendësimi i kulmit të godinës në SHF “Sami Frashëri” në f. Shishovë; meremetimi i dyshemeve në klasa në SHF “Ibe Palikuqi” në f. Llaskarcë dhe zëvendësimi i dyerve dhe dritareve, meremetimi i dyshemesë në klasa, i tualeteve në SHF “Drita” në f. Kopanicë.

  Buxheti i përgjithshëm i projekti kap vlerën rreth 200.000 euro/derveni.info

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Këto janë emrat e drejtorëve nga Alternativa

  Menu KërkAlternativa nga Koalicioni VLEN tanimë i kanë caktuar emrat e kandidatëve për sekretar shtetëror, drejtorë dhe zëvendësdrejtor, që pritet...

  Ali Ahmeti mbledh sot në Gostivar strukturat e BDI-së për mbledhjen e përgjithshme

  Bashkimi Demokratik për Integrim sot në Gostivar do të zhvillojë mbledhjen e përgjithshme. Mbledhja organizohet me kërkesë të kreut të...

  Në vendkalimin kufitar Tabanoc rritet fluksi i hyrje-daljeve në RMV

  Në vendkalimin kufitar “Tabanoc” ka rritje të fluksit të hyrje-daljeve nga vendi. Në vendkalimet tjera kufitare nga Maqedonia e Veriut...

  Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar nga Saraji: Dhunuesit do të dënohen!

  Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari, ka vizituar këtë mbrëmje familjarët e foshnjës 3 muajshe për të cilën u raportua...