More

  Përfundoi afati për parashtrimin e listave për deputetë për zgjedhjet e rregullta të 8 majit

  Në mesnatë ka përfunduar afati për dorëzimin e listave të kandidatëve për zgjedhjet për deputetë të 8 majit.

  Sipas informatave të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ), listat e deputetëve për të gjashtë njësitë zgjedhore janë dorëzuar nga koalicionet e udhëhequra nga LSDM, VMRO-DPMNE, “Hrabro za Makedonia” e udhëhequr nga GROM, koalicioni “Epoka maqedonase Sovraniteti i tretë, Fronti Evropian i udhëhequr nga BDI, deri mbrëmë në ora 22:00, partia ZNAM dhe Partia e Punëtorëve. Partitë Rodina gjithashtu kanë paraqitur lista, pastaj Avaja për NJZ të tretë, të katërt, të pestë dhe të gjashtë dhe Partia Tvoja për NJZ të parë, të dytë, të tretë dhe të katërt.

  Zgjedhjet e njëmbëdhjeta parlamentare në vend janë të rregullta dhe do të mbahen më 8 maj. Kandidatët do të “garojnë” për 120 mandate parlamentare në përbërjen parlamentare 2024-2028.

  Ditët e kaluara partitë i kanë promovuar bartësit e listave për deputetë dhe të listave, si dhe programet për zgjedhjet parlamentare.

  Renditja e fletëvotimeve të koalicioneve dhe partive do të jetë me të njëjtin numër rendor si për kandidatët për president, ndërsa për partitë e tjera do të bëhet një short shtesë në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve, në përputhje me ndryshimet e fundit në Kodit Zgjedhor.

  Në zgjedhjet e rregullta parlamentare nuk do të votohet në diasporë, ndërsa në zgjedhjet presidenciale do të votohet.

  KSHZ-ja dje përfundoi Listën zgjedhore për zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale.

  Në Listën Zgjedhore për zgjedhjet parlamentare janë regjistruar 1.815.350 votues, ndërsa për zgjedhjet presidenciale janë regjistruar 1.814.317 votues.

  Собирањето потписи од граѓаните за кандидатите за претседател на претстојните избори, која почна на 23 февруари, ќе трае до полноќ. Според најновите објавени податоци на Државната изборна ко

  Në vendvotime me më pak se dhjetë votues, votimi do të zhvillohet në qendrën e votimit më të afërt me më shumë se 10 votues të regjistruar.

  Zgjedhjet presidenciale në vend do të mbahen më 24 prill, ndërsa raundi i dytë i zgjedhjeve pritet të zhvillohet më 8 maj në të njëjtën kohë me raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

  Fushata zgjedhore për zgjedhjet presidenciale fillon nesër dhe përfundon më 22 prill, ndërsa fushata për zgjedhjet parlamentare fillon më 18 prill dhe përfundon më 6 maj. Për herë të parë deri më tani, do të ketë një përputhje të fushatës për të dyja llojet e zgjedhjeve.

  Dje kandidatët për president Stevo Pendarovski, Gordana Siljanovska Davkova, Maksim Dimitrievski, Bujar Osmani, Arben Taravari dhe Biljana Vankovska,  e nënshkruan Kodeksin për zgjedhje korrekte dhe demokratike, ndërsa Stevçe Jakimovski nuk pranoi ta nënshkruajë për shkak se u anuluan master-debatet e kandidatëve për president.

  “Është vërtet e çuditshme që në zgjedhjet vendore shkoni në tre debate ku diskutojmë kanalizimet, ujësjellësin dhe parqet dhe kur diskutojmë çështje të rëndësishme shtetërore nuk kemi asnjë debat. Më vjen keq ta them këtë. Unë do ta respektoj kodin, por nëse nuk kemi debate nuk do ta nënshkruaj”, tha Jakimovski.

  null

  Kandidatët tjerë kanë vënë nënshkrim dhe u detyruan që fushatën ta zhvillojnë konform Kodeksit, edhe pse një pjesë e tyre janë shprehur skeptikë dhe kanë reaguar që master debatet që janë dashur të mbahen, janë anuluar. Pas kësaj kanë reaguar Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

  Kondarko në fillim të seancës së 92-të të KSHZ-së në një fjalimin procedural tha se KSHZ-ja nuk organizon debate publike politike, nuk i përcakton rregullat e lojës dhe nuk do të lejojë asnjë ndikim apo ndërhyrje të partive as edhe të kandidatëve.

  “KSHZ-ja nuk është parti politike dhe as kundërshtar politik i asnjërit prej kandidatëve dhe me këtë reagim nuk ka për qëllim t’u bëjë ndonjë promovim, por duhet të reagojë dhe nuk mund të heshtë, sepse nga disa prej kandidatëve pati sulme direkte, presione dhe të pavërteta mbi punën dhe vendimmarrjen e KSHZ-së”, ka thënë Kondarko.

  KSHZ, siç tha ai, zbaton vetëm Ligjin zgjedhor dhe angazhohet për organizimin e procesit zgjedhor konform kompetencave të veta ligjore.

  Mbrëmë në Shkup në një konventë zgjedhore është prezantuar kandidati për president i mbështetur nga LSDM-ja dhe koalicioni Stevo Pendarovski, i cili po hyn në garën presidenciale për mandatin e dytë. Për sot në Shkup është caktuar prezantimi i platformës së kandidatit presidencial të opozitës së bashkuar shqiptare, Arben Taravari.

  Pendarovski, i cili është edhe president aktual i vendit, tha se Maqedonia është e mundur si shtet demokratik dhe prosperues vetëm nëse i ruan dy kontinuitetet strategjike jetike – integrimin euroatlantik dhe marrëdhëniet ndëretnike.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  27 prilli/ Drejtori i VMRO-së ua pezulloi dënimet disa të dënuarve

  U.d. drejtor i Drejtorisë për Ekzekutimin e Sanskioneve, Aleksandar Pandov, pezullon nga dënimi disa nga të dënuarit për rastin...

  Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

  Komisioni Rregullator i Energjetikës, i Shërbimeve të Ujit dhe i Shërbimeve të Menaxhimit me Mbeturinat Komunale i Republikës së...

  LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

  Shpenzimet minimale të një familjeje në korrik kanë qenë 60.570 denarë dhe në krahasim me qershorin janë rritur për...

  Aktivë shtatë zjarre, në 24 orët e fundit janë regjistruar 29 zjarre në ambient të hapur

  Shkup, 22 korrik – Qendra për menaxhim me kriza në mëngjes njoftoi se në 24 orët e fundit ka...