More

  Për tre vjet, mbi 11.000 maqedonas kanë aplikuar për pasaporta bullgare

  Më shumë se 11,000 qytetarë maqedonas kanë aplikuan për pasaportë bullgare nga viti 2020 deri në nëntor 2023, përcjell FLAKA.

  Kërkesat për marrjen e nënshtetësisë bullgare janë dyfishuar në 3 vitet e fundit, sipas të dhënave të Ministrisë bullgare të Drejtësisë.

  Në vitin 2020 janë paraqitur 11.447 kërkesa, në vitin 2021 – 20.094, ndërsa vitin e kaluar 20.825. Vetëm këtë vit deri më 24 nëntor janë paraqitur 23.439 kërkesa. Gjatë kësaj periudhe janë dorëzuar gjithsej 75.805 kërkesa për shtetësi, raporton “BGNES” bullgar. Shumica e kërkesave janë paraqitur nga qytetarët e Maqedonisë.

  “Në vitin 2020 numri i shtetasve të Maqedonisë që aplikuan për shtetësi bullgare ishte 2551, në vitin 2021 3428, në vitin 2022 2051 dhe nga fillimi i këtij viti deri më 24 nëntor ky numër është 2990”, thuhet në tekstin e medias bullgare.

  Ukrainasit janë në vendin e dytë. Kërcimi më i madh është tek qytetarët e Turqisë që aplikuan për shtetësi bullgare. Qytetarët maqedonas kërkojnë pasaporta bullgare për arsye ekonomike, për të shkuar të punojnë në perëndim. Bullgaria shpesh flet për 120 mijë bullgarë në vend, pra maqedonas me pasaporta bullgare. FLAKA

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...