More

  Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

  “PARTITË NACIONALISTE MAQEDONASE NË MUNGESË TË IDEVE GISHTIN E DREJTOJNË TE SHQIPTARËT”

  Retorika e VMRO-DPMNE-së ndaj BDI-së dhe tentativat e kohëve të fundit që rasteve të ndjeshme, sikurse ajo e vrasjes së dyfishtë, t`i jepet konotacion etnik, sipas Ministrit të Jashtëm dhe Nënkryetarit të BDI-së, Bujar Osmani, sic njofton KlanM, bëhen për qëllime elektorale, por jo vetëm.

  “Gjithmonë shqiptarët janë përdorur si temë rezerve për të krijuar pozicione më të mira elektorale për partitë nacionaliste maqedonase. VMRO-DPMNE veçanërisht po shquhet me këtë tendencë, gjithmonë para zgjedhjeve, për të krijuar tensione etnike, për të mbuluar mospasjen e kapacitetit për të mos dhënë zgjidhje për temat e mëdha” – tha Bujar Osmani.

  Sic percjell KlanM prononcimin e Osmanit, në mungesë të ideve për ndryshimet kushtetuese, opozita maqedonase, nxit temat rezerve ku gishti drejtohet tek shqiptarët.

  “Frikën nga shqiptarët, shqiptarët po na e marrin shtetin, që me eufemizën e përdorin, nuk thonë shqiptarët, por BDI, në fakt mendojnë për shqiptarët, për shkak se tani shohin shqiptarë gjithandej nëpër institucione dhe kjo u pengon dhe nuk mund ta thonë haptazi se na pengon ky përfaqësim i shqiptarëve dhe thonë BDI po na pengon. Kjo është tendenca për të krijuar frikë te njerëzit duke menduar se frika pastaj do të shndërrohet në vote” – deklaroi Osmani.

  Retorika e VMRO-DPMNE-së ndaj BDI-së, sic njofton KlanM, ndjeshëm u rrit pasi integristët nominuan Kryeparlamentarin Talat Xhaferin si Kryeministër Shqiptar.

  Sulmet ndaj BDI-së dhe Xhaferit, përfshirë këtu edhe LSDM-në, nuk kanë munguar as edhe gjatë së dielës.

  “LSDM dhe Kovaçevski mbështesin Talat Xhaferin që dezertoi nga ARM-ja. Mbështesin që Kryeministër të jetë personi që bllokoi ligjin për “branitellat” maqedonas. BDI-ja është tërësisht e kriminalizuar në 6 vitet e kaluara. BDI-ja dëboi edhe Maqedonasit edhe Shqiptarët nga Maqedonia. Me LSDM dhe BDI vendi është peng i pazareve partiake. LSDM-BDI janë vatër e krimit. Kanë nisur të bëjnë pazare edhe për karrigen e Kryeministrit” – thonë nga VMRO-DPMNE.

  Por, Nënkryetari I BDI-së, Bujar Osmani, sic njofton KlanM, beson se kjo tendencë do të dështojë, pasi, sipas tij, edhe komuniteti Maqedonas dhe ai Shqiptar janë duke e parë se BDI-ja është mbrojtësi i kursit euro-atlantik të vendit, ruajtësi i sistemit financiar, mbrojtësi i shtetit nga krizat e mundshme ekonomike dhe përfaqësimi në politikën ndërkombëtare. /KlanMacedonia/

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Nënshkrimet për President / Deri më tani 13 kandidatë për President

  Edhe sot vijon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët e nomuniar për president për zgjedhjet rrethi i parë...

  Gjuha kërcënuese e Petar Bogojeski, kryetar i partisë “Koncepti maqedonas”, e kërcënon Ali Ahmetin me jetë

  Petar Bogojeski, kryetar i patisë “Koncepti maqedonas” përmes një video postuar në rrjetet sociale ka kërcënuar kryetarin e BDI...

  Rustemi: Ndërtojmë pjesën e rrugës së Arbërit, lidhim Kërçovën me Dibrën dhe Republikën e Shqipërisë

  Kryeministri Talat Xhaferi dhe drejtori i NP Rrugët Shtetërore, Ejup Rustemi sot kanë inspektuar punimet që zhvillohen për ndërtimin...

  Një termet është ndje në Strugë, por epiqendra e tij ishte në Shqipëri

  Një tërmet me intensitet tre gradë sipas shkallës makrosizmike europiane është ndjerë sot në orën 11:00 në pjesën jugperëndimore...