More

  Nxënësit e Sarajit dhe Studeniçanit kërkojnë zgjidhje për transportin

  Me këtë realitet përballen nxënësit e fshatrave të komunës së Sarajit dhe Studeniçanit që ndjekin mësimet në gjimnazin “Zef Lush Marku” dhe “Cvetan Dimov” në Shkup. Çdo ditë para syve të tyre mbyllen dyert e autobusëve të stërngarkuar me nxënës, ndërsa shumë autobusë të tjerë as që ndalen fare në stacione kur shohin këtë turmë të madhe nxënësish. Nxënësit ankohen se për shkak të tollovisë që krijohet shpesh herë edhe vonohen në mësim.

  “Shumë nxënës ka, na merr ndonjëri, ndonjë nuk ndale se shumë nxënës. Me zor futemi se shumë nxënës ka, tash kur shkojmë pasdite në shkollë”.

  “Normal që po duke shkuar në shkollë. Mësoj në Zef Lush Marku, jam nga Saraji”.

  Të revoltuar nga maltretimet që përjetojnë gjatë rrugës për në shkollë, nxënësit kërkojnë transport të veçantë ose të kenë të drejtë të udhëtojnë me minibusët privat, siç edhe ishte para disa vjetësh.

  “Kur jemi pasdite, paradite mirë është. Pasdite prej në ora 13 e 30 jemi në shkollë, ndonjëherë ndodhë vonohemi 10 minuta. Nuk ndalen kur shohin shumë kallaballëk”.

  “Unë mendoj se duhet të kemi transport të veçantë për të shkuar në shkollë”.

  Ndërkohë, shoferët e minibusëve privat thonë se nuk mund të lejojnë transportin e nxënësve për shkak se qytetit i Shkupit u ka mbetur borxh për pagesat e transportit katër vjet më parë.

  “Kemi pas tre-katër vjetësh, ato pagesat nuk na i dhanë. Sa i vjet i keni vozit ashtu? 4 vjet. Edhe nuk keni marr asgjë, sa ju kanë mbet borxh? Përafërsisht nuk e di unë, e di shefi për atë.. Nga njëra anë të jep leje nga tjetra ta ndalon”.

  Për shkak të rrëmujës me nxënësit, pasojat i vuajnë edhe qytetarët e rëndomtë.

  “Përse nuk arritët të ngjiteshit në autobus? Për shkak se ka shumë njerëz. Çdo ditë është kështu. Thuajse po, nuk janë të rregullt. Unë prisja këtu shoferi nuk e hapi derën, trokita disa herë dhe nuk e hapi derën, iku”.

  Nga qyteti I Shkupit shfajësohen duke thënë se transportuesit publik dhe ata privat duhet të mbajnë llogari për realizimin e orarit të rregullt të qarkullimit me qëllim që udhëtarëve tu sigurohet transport efikas në të gjitha relacionet.

   

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Bujar Osmanii
  - Marketing -Bujar Osmanii

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Bujar Osmanii
  spot_img

  Të fundit

  Pas 11 vitesh ndalet Bayern Mynihu, Granit Xhaka dhe Leverkuzen për herë të parë në histori shpallen kampion

  Bayer Leverkuseni ka shkruar historinë, duke fituar titullin e parë kampion në Bundesligë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e...

  Presidentin e zgjedh Kuvendi/ Grubi: Kusht për votat e BDI-së në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale!

  Presidenti I vendit, në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Ky është kushti, që në rrethin e dytë, votat...

  Ekskluzive: Në Kroaci arrestohet Goran Grujevski, ish-Kryeshefi i Drejtorisë së Pestë – “bosi” i përgjimeve të jashtëligjshme!

  Më 13.04.2024, të shtunën, në Zagreb është arrestuar Goran Grujevski i lindur më 13.10.1966, shtetas i RMV-së, kundër të...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Shkupi pritet të përjetojë një ndryshim dramatik të motit këtë javë, me temperatura që do të variojnë ndjeshëm. Fillimisht,...