More

  Mungesa e rrethrrotullimit në Saraj, banorët kërcënojnë me protesta

  Banorët e fshatrave Kondovë, Sfillare, Rashçe dhe Radushë gjatë lëvizjes së tyre për në Saraj dhe anasjelltas në mungesë të një rreth rrotullimi duhet të përshkojnë dy kilometra rrugë shtesë. Në të shumtën e rasteve për t’ju shmangur kilometrave shtesë ata bëjnë shkelje në trafik, që jo rrallëherë u kushton me gjobë në vlerë deri më 300 euro. Banorët e fshatrave të lartpërmendur shprehen të revoltuar dhe kërkojnë zgjidhje urgjente.

  100 për qind është i nevojshëm. Qe kur janë bërë semaforët dhe kur e lëshuan urën në përdorim nuk e pash të arsyeshme. Është deshtë të ketë edhe qarkore sepse shpesh herë ndodhin ndeshje. Këtu është njëdrejtimëshe nuk ke drejtë të kthehesh dhe na kanë bllokuar edhe të fshatrave Sfillare, Kondov dhe Radushë. Policia shpesh del aty dhe presin kush kalon edhe i dënon.”

  Na pengon që nuk kemi rreth-rrotullim por nuk kemi çfarë të bëjmë, komuna e ka në dorë këtë punë. Na dënojnë edhe kur presim për Tetovë aty…kemi bërë kërkesa por nuk janë realizuar ato kërkesa.”

   

  Rreth rrotullimi ishte premtim para zgjedhor i kreut të Komunës së Sarajit, i cili tha se është në kontakt permanent me Qytetin e Shkupit, për zgjidhjen e kësaj çështjeje.

  Rreth-rrotullimi ishte edhe pjesë e programit tim dhe fatmirësisht është edhe pjesë e programit edhe të kryetarit të Qytetit të Shkupit  dhe jemi në komunikim permanent, unë, kolegu im nga Gjorce Petrov dhe kryetari I Qytetit të Shkupit. Gjithsesi se po punohet dhe së shpejti do të ketë zgjidhje edhe kjo problematikë që është shumë domethënëse”

  Ndryshe nga deklarata e Bexhetit, nga Qyteti i Shkupit thonë se nuk ka diçka konkrete.

  Jemi të njohur me problematikën për momentin ende nuk ka zgjidhje konkrete mirëpo po punohet në atë drejtim dhe  në periudhën që vjen do të kemi diçka më konkrete- tha Valon Salihu, zëdhënës i Qytetit të Shkupit.

  Banorët nuk përjashtojnë mundësin e protestave, si formë e presionit ndaj autoriteteve që sa më shpejt të vihet deri tek zgjidhja e problemit. Ata madje në rrjetet sociale  kanë publikuar edhe pilot projekt se si do të dukej zgjidhja eventuale.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...