More

  Milikije Halimi ka blerë suxhuk , lugë druri , çëmçakëz , kroasana me para të komunës

  Cigare, letra të lagështa, qirinj-parfumi, kallëpe për pjekjen të Mufinsëve, nxehës për ushqimet, lugë druri, ibrik çaji, janë pjesë e gjërave që Komuna e Haraçinës ka blerë me buxhetin për përfaqësim, buxhet i cili zakonisht ndahet për dreka biznesi, vizita të delegacioneve të huaja dhe takime pune.

  Deri në nëntor të vitit të kaluar, Komuna e Haraçinës ka shpenzuar rreth 7 mijë euro në restorante dhe bare, por shumica e kostove nuk kanë asnjë pikë kontakti me ekipin.

  Kështu, rregullisht, në komunë janë blerë kroasana “Seven days”, letra të lagështa, qirinj-parfumi, errëra ambienti të livadhit, vaniles, portokallit, relaksuses freskie për hapësirë, krem për duart … Komuna ka shpenzuar edhe për fruta, duke blerë banane, ananas, kivi.

  Nga paratë për reprezentacion janë ndarë edhe për mjete për pastrimin e xhamave, laminatit, “domestos”, acid klorhidrik, gjësende tjera për xhamat.

  Por, nuk është e gjitha kjo, kështu që komuna ka vendosur të shpenzojë edhe për gjërat e shtëpisë – vitin e kaluar, në janar Komuna e Haraçinës ka shpenzuar edhe për pllaka për nxjehje të ushqimeve, lugë druri, ibrik çaji, tabaka dhe lugë për çaj, kallëpe për pjekjen e Mufinsëve, pjekje dhe pesë tabake alumini.

  Edhe pse paratë për ekipin përdoren zakonisht për dreka dhe darka kur vijnë delegacione të huaja dhe përfaqësues të institucioneve shtetërore, Komuna e Haraçinës ka shpenzuar për ullinj, proshutë pule, sallatë ruse, çamçakëz, mish të tymosur, suxhuk bosnje, sheqer, çokollatë. Një pazar i tillë i ka kushtuar komunës 7 deri në 8 mijë denarë.

  Shumica e parave janë shpenzuar në restorante dhe bare, por në dokumente nuk shkruhet kush ka hëngër dhe pirë, as për çfarë qëllimi është mbajtur dreka apo darkë dhe ju mund të shikoni në fatura vetëm pjesën e parave të harxhuara. Shpesh faturat janë prej 50 deri 100 euro, por ka edhe fatura prej 500 euro për drekë ose darkë.

  Kryetarja e Haraçinës Milikije Halimi, dy ditë nuk ka qenë në dispozicion për t’iu përgjigjur thirrjeve të Makfaks dhe të shpjegojë nëse ekipi ka blerë gjëra për përdorim në shtëpi apo kallëpet për pjekje për Mufinsëve janë të nevojshme për komunën.

  Shpenzimet për ekipin në komuna nuk janë të rregulluara në nivel kombëtar dhe vetëm disa nga komunat kanë miratuar rregullore që rregullohet mënyra e shpenzimit të parave për këtë qëllim.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe me kushte për reshje lokale të shiut. Pasdite dhe në orët e...