More

  “Më tepër do të paguajnë ata që kanë nga 2-3 banesa”/ Bekteshi: S’do të ketë rritje të çmimit të rrymës

  Qytetarët nuk do të paguajnë fatura më të shtrenjta të energjisë elektrike nga 1 janari. Kjo vlen për amvisëritë, për familjet dhe konsumatorët e vegjël që bëjnë pjesë në bllokun e parë dhe të dytë. Kështu njoftoi ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi, i cili shtoi se tatimi i ri do të përfshijë vetëm qytetarët që kanë 2-3 shtëpi, 2-3 banesa dhe kompanitë, gjegjësisht konsumatorët e mëdhenj.

  Më tepër do të paguajnë ata që kanë nga 2-3 banesa.Bekteshi: S’do të ketë rritje të çmimit të rrymës

  “Kategoritë më të rrezikuara të qytetarëve, që kanë harxhim mesatar, në bllokun e parë dhe të dytë, ata do të paguajnë më pak në pjesën e energjisë elektrike edhe në faturën e përgjithshme që do ta marrin, duke e marrë parasysh edhe çmimin e rrjetit shpërndarës. Ata qytetarë që kanë 2 banesa, 3 vikend shtëpiza ose ngjashëm, ata do të kenë tarifë fikse gjatë gjithë vitit, duke marrë parasysh se nëse njëherë e përdorin atë hapësirë, ata kur shkojnë në atë banesë apo vikend shtëpizë, ata kanë energji elektrike për të cilën paguajnë qytetarët tjerë për momentin, sipas metodologjisë ekzistuese”, tha Kreshnik Bekteshi – ministër i Ekonomisë.

  Sa i përket kërkesës së kompanive energjetike, Bekteshi thotë se mund të kërkojnë edhe 500% të shpenzimeve që raportojnë, por Komisioni Rregullator i Energjisë do të ketë vendim se sa nga ato shpenzime do të pranohen.

  “Unë kam thënë edhe më herët, ky do të jetë vendimi i Komisionit rregullator se sa nga ato shpenzime do t’i pranojë. 27% nuk është ndonjë kërkesë e madhe nëse krahasojmë me vitet e kaluara nga ana e MEPSO-së dhe EVN-së  ato nuk do të pranohen me shumë gjasa. Për këtë po them se çmimi për amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël nuk do të rritet nga 1 janari, përkundrazi do të kenë ulje me tarifën e lirë”, pohoi Kreshnik Bekteshi – ministër i Ekonomisë.

  Deri në fund të vitit, Komisioni Rregullator duhet të shpallë çmimin e ri të energjisë elektrike. Sipas informacioneve që u dhanë dy ditë më parë, kompanitë energjetike kërkojnë që nga Viti i Ri energjia elektrike të paguhet 27% më shtrenjtë

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...