More

  Luboteni, fshati “i etur” për ujë/ Para 6 viteve Zaevi premtonte, tash askush nuk i viziton më

  “Ngelëm duke u zhytur në baltë. Në shekullin 21 për ujë të pastër për pije të flasim. Dhe u premtoj siç jemi të bashkuar, do të ketë jetë edhe në Luboten, edhe në komunën e Butelit, edhe në Shkup edhe në gjithë Maqedoninë”- premtonte Zoran Zaevi, ish kryeministër.

  Luboteni, fshati “i etur” për ujë/ Para 6 viteve Zaevi premtonte, tash askush nuk i viziton më

  Kështu thoshte ish kryeministri Zoran Zaev para banorëve të Lubotenit në tetor të vitit 2017, pikërisht në prag të zgjedhjeve lokale. E që atëherë, kanë kaluar plot gjashtë vjet, e Luboteni ende është pa ujë të pijshëm. Për t’u furnizuar me ujë, qytetarët kanë hapur puse në oborre, e disa prej tyre mbushin ujë edhe tek dy çezmat e fshatit, ujë ky i cili buron nga mali Bashinec. Por edhe atë burim, banorët thonë se vet e kanë hapur.

  “Ja këtu mbushim ujë. Ajo gjithmonë ka qenë ujë i pistë. Unë nuk besoj se ndonjëherë do të rregullohet. Po 70% n’fshat kanë bunarë. Asnjëherë komuna nuk na pyet. Prej komunës ne vetëm këtë rrugë na e kanë rregulluar e për këtë i’a kemi dhënë votat. Se përndryshe asnjëherë asgjë. Në Lubeten nuk i intereson askujt për asgjë. Të gjitha vet me kontribut të fshatit.”

  “-Ja ku e kemi ujin më të pastër, që e kemi sjellë vet.
  -A vijnë nga komuna t’u pyesin për hallet që keni?
  -Joo! Çfarë komune! Të gjitha vet i kemi bërë.”

  “-Te shtëpia s’ka ujë të pijshëm.
  -Por si furnizoheni me ujë?
  -Ja prej këtu. Që e kemi sjellë nga Bashineci.
  -A vijnë ndonjëherë nga komuna t’u vizitojnë?
  -Askush nuk ka qenë hiç! Vetëm për zgjedhje vijnë, për tjera gjëra nuk vijnë fare!”

  Televizioni 21 tentoi të bie në kontakt edhe me kryetarin e komunës së Butelit, Darko Kostovski, i dërguam edhe porosi, por nuk ndau kohë të përgjigjet. Përndryshe fshati Luboten numëron rreth shtatëqind shtëpi. Për shkak cilësisë së pastër të ujit, banorët e Lubotenit por edhe shumë qytetarë nga vendbanime tjera, vijnë dhe mbushin ujë me bidonë.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe me kushte për reshje lokale të shiut. Pasdite dhe në orët e...