More

  Kuvendi voton ligjin për shqipen

  Më 66 vota për dhe 41 kundër, Kuvendi ka votuar nevojën e sjelljes së ligjit për gjuhët, raporton Medial.mk.

  VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevskit para kësaj paralajmëroi se nuk do ta votojë ligjin dhe ashtu ndodhi, pra ajo nuk votoi ligjin për përdorimin e gjuhëve.

  Koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-së Ilija Dimovski tha se ligji nuk unifikon, por është diskriminues kundrejt gjuhës maqedone, turke, serbe, vllahe dhe tjera.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Taravari dhe Sela vizituan Sarajin

  Sonte në Saraj Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari dhe ish-kryetari Ziadin Sela takuan strukturat e partisë të...

  Drejtori i ri i NP “Rrugë dhe Rrugica” inspektoi punët në teren

  Kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danela Arsovska dhe drejtori i NP “Rrugë dhe Rrugica”, Said Said, inspektuan fazën përfundimtare...

  Fondacioni “ALBIZ” ndërtoi kopshtin për fëmijë në Radushë

  Sot për herë të parë u ndërtua këndi i lojërave inkluziv për fëmijët me nevoja të posaçme në shkollën...

  Shqiptohen 164 gjoba në Shkup

  MPB njofton se gjatë ditës së djeshme në territorin e Shkupit ka regjistruar gjithsejë 164 gjoba për shkelje të...
  WordPress Ads