More

  Kjo është profesoresha amerikane që e pranoi Islamin, rrëfimi i saj është i pazakontë

  Në mbarë botën, cdo ditë ka shumë njerëz që e pranojnë fenë islame, por ne as që jemi në dijeni për ta.

  Por kur Islami pranohet nga një grua e shkolluar dhe e ngritur sic është protagonistja e këtij tregimi, atëherë kjo histori nuk ka se si të mbetet pa u vënë re.

  Fidelma O’Leary është profesoreshë e Neuroshkencës në Universitetin e Teksasit, dhe profesoreshë e Biologjisë në Universitetin St. Edwards.

  Ajo tregon se si u njoh për herë të parë me islamin, dhe se pasi e lexoi një pjesë të Kur’anit Famëlartë, e kuptoi se bëhej fjalë për një besim që e kishte pasur në zemër tash e sa kohë.

  Rruga e saj për në Mekë u përcoll me befasi të shumta për muslimanen e re, e cila tregon se si emri i saj bënte që ajo të merrej në pyetje, para se të mund të nisej në Haxh. Por zonja O’Leary nuk e kishte bezdi që të gjithëve tu tregonte për bindjet e saj fetare.

  Në kuadër të eksperiencave të reja, zonja O’Leary vizitoi një sërë dyqanesh për të gjetur veshje të përshtatshme për në Mekë.

  “Të përgjigjem o Zot, të përgjigjem”, është pjesa që e prekë tej mase besimtaren e re, e cila thotë se nuk mund ta besojë se po e sheh me sy vendin kah i cili drejtohet për të kryer lutjet e saj pesë herë në ditë. /MESAZHI/

   

   

   

   

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Bitcoini rritet me 40 për qind në vitin 2024

  Bitcoin mbyll javën me 62.8 mijë dollarë për njësi, duke vijuar trendin rritës në bursë. Monedha më e madhe...

  Sela: Jam i mendimit që të shkojmë vetë në zgjedhje

  Ziadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin “Analiza 24” ka thënë se Taravari gjatë debateve i ka pranuar...

  Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

  Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në seancën e sotme të 84-të miratoi Regjistrin e transmetuesve, mediave të shkruara dhe...

  Shkup, 51% e të rinjve, pre e dhunës kibernetike

  Pavarësisht njohurive rreth digjitalizimit, të rinjtë shpesh herë janë cak i sulmeve kibernetike. Në një anketë të realizuar në tre...