More

  Kapen 85 kilogramëve drogë, aksion i përbashkët me policinë greke

  Me datë 15.11.2023 nga ana e Sektorit të Policisë Kriminale, Sektorit kundër drogave të paligjshme, armëve dhe substancave të rrezikshme, Qendra Rajonale Lindore dhe SPB Strumica në një aksion të koordinuar me Shërbimin Kundër Drogave nga qyteti i Kilkisit, Greqi, është penguar transportimi i 85 kilogramëve marijuanë, ndërsa në Republikën e Maqedonisë së Veriut janë arrestuar katër persona, kurse në Republikën e Greqisë është shpallur kërkimi një shtetas grek.
  Më saktësisht, më datë 15.11.2023, në orët e para të mëngjesit, punonjësit e policisë kanë pikasur disa persona me traktor dhe një person me motor në malin e Belasicës, duke u nisur drejt kufirit shtetëror mes dy vendeve. Me dyshimin se personat me traktor kryejnë veprimtari të paligjshme, përkatësisht transport të lëndëve narkotike, menjëherë është njoftuar Departamenti i Policisë Kriminale, Sektori për Trafikimin e Paligjshëm të Drogave, Armëve dhe Lëndëve të Rrezikshme, i cili ka kontaktuar shërbimin kompetent në Republikën e Greqisë.
  Ku si rezultat i aktiviteteve të përbashkëta të koordinuara mes shërbimeve maqedonase dhe greke në territorin e Greqisë, rreth orës 13:00, pas masave të marra nga shërbimet policore nga Kilkis, është lokalizuar një automjet pasagjerësh me targa greke, në i cili pas ekzaminimit nga punonjësit e policisë nga Greqia gjeti dhe sekuestroi 54 pako najloni me gjithsej 85 kilogramë kanabis.
  Njëkohësisht janë ndërmarrë masa nga ana e zyrtarëve policorë nga SPB Strumicë dhe pas konstatimit të personave të cilët janë përfshirë në transportin e përmendur të marihuanës, janë arrestuar personat e mëposhtëm: M.R (34) nga Strumica, S.R. (29) nga Strumica, G.H. (33) nga Strumica dhe J.I. (38) nga Strumica.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  [quads id=5]

  [quads id=4]

  spot_img

  Të fundit

  Danimarka miraton ligjin që ndalon djegien e Kuranit

  Parlamenti i Danimarkës ka miratuar ligj që ndalon “sjelljen e papërshtatshme” ndaj librave fetarë. Ligji njihet gjerësisht në vend...

  Rrahje në burgun e Idrizovës

  Më datë 06.12.2023 në ora 16.00 në SPB Shkup, nga IEVP Burgu Idrizovë, është raportuar se më datë 05.12.2023...

  Vauçerë për vizitë të vendeve turistike në Maqedoni- masa e re për mbështetje të studentëve

  Masa e Ministrisë së Ekonomisë për vauçerët për mbështetje të turizmit vendor që ishte destinuar për punëtorët me të...

  Ziberi: Disa institucione kanë punësuar vetëm maqedonas, disa vetëm shqiptarë

  Avokati i popullit, Naser Ziberi,  duke prezantuar Raportit  për monitorimin e zbatimit të parimit për përfaqësimin e drejtë dhe...
  spot_img
  WordPress Ads