More

  FONDACIONI ALBIZ FILLOI REALIZIMIN E KURSIT PËR RROBAQEPËSI

  Sot 26 pjesëmarrëse (vajza dhe gra) filluan kursin për rrobaqepësi falas, të organizuar nga Fondacioni Albiz në bashkëpunim me Shkollën moderne për prerje dhe qepje” Spens Moderna” , me lokacion në SH.F. “Dituria” – Saraj.

  Programi për prerje dhe qepje përfshinë 80 orë mësimore, me metodologji për punë, prej të cilave 25 orë teorike dhe 55 orë praktike, 2 herë në javë, nga 3 orë mësimore prej 60 minutave. Pjesëmarrëset janë të ndara në dy grupe dhe do të kenë mundësinë gjatë këtij kursi të mësojnë nga instruktorja profesionale Hanka Memeti.

  Pas mbarimit të kursit pjesëmarrëset do të marrin Diploma (Certifikata) e cila më pas mund t’ju ndihmoj të kyçen në ndonjë kompani tekstili, të hapin ndonjë dyqan rrobaqepësie ose të punojnë vet në kushte shtëpiake.

  Këto kurse organizohen me qëllim që vajzave dhe grave tu ndihmohet në edukimin e tyre për të siguruar kushte për vetëpunësim. Kursi planifikohet të zgjas deri me 15 shtator 2017.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”,...

  Në Shkup janë denuar 141 shoferë, 59 për tejkalim të shpejtësisë

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (03.02.2024) ka vazhduar me kontrolle në komunikacion. Në territorin...

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...