More

  Fitohet beteja: Muzeu i Alfabetit në rikonstruim të tërësishëm

  Misioni do ta përfundojmë, Manastiri e meriton krenarinë! Amanetin e të parëve tanë që të bëjmë çmos në rruajten e trashëgimisë kulturore, sot po e vulosim si një fitore e madhe.

  Kjo vepër është obligim i degës tonë të BDI-Manastir, bashkë me drejtorin z.Nuer Arsllani, që të zbulojmë, gjurmojmë dhe ndriçojmë në aspektin shkencorë këtë ngjarje historike, që t’ju shërbej të gjitha gjeneratave. Krijuam një institucion të kulturës dhe mbamendjes sonë historike-kombëtare, ta mbajmë gjallë e t’i japim peshën dhe statusin që meriton.

  Projekti perfundimtar që fituam me fondin i vënë në dispozicion nga IPA është rreth 300 mijë euro, për ta kthyer godinën në pamjen e duhur në të cilën shekull më parë, në këtë shtepi, u zhvillua Kongresi i Manastirit dhe është unifikuar alfabeti i gjuhës shqipe, ndodhi që siguroi qëndrueshmëri kombëtare, kulturore dhe politike të shqiptrëve.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...