More

  FAZLIU : “SARAJI” , një foshnje jetime përmbrenda BDI-së

  “SARAJI” , një foshnje jetime përmbrenda BDI-së

  Zgjedhjet parlamentare të 2016 , Bashkimin Demokratik për Integrim e konfirmuan si partia e vetme dhe e pakontestueshme te shqiptarët e Maqedonisë , dhe se besimi i tyre tek Lideri i vetëm shqiptar Ali Ahmeti u konfirmua 16 vite me rradhë.
  Zgjedhjet e së dielës , gjegjësisht mbrëmja kur po numëroheshin votat , në opinion u krujua bindja se BDI nuk po kalon çaste të mir.
  Ishim në det me valë (dallga) të rrezikshme.Në fund shqiptarët i besuan BDI-së dhe e nxorën forcën e parë në vend.
  Saraji ishte e vetmja Komunë në Shkup ku BDI triumfoi fuqishëm karshi partive tjera.
  Të gjitha strukturat drejtuese në front:Shefi i shtabit në krye të detyrës ,Kandidatja për deputete së bashku me Kryetarin e Komunës në teren , Ministri në Ekzekutiv pranë qytetarëve , një mobilizim i jashtëzakonshëm që solli fitoren
  e BDI-së në Saraj.
  Kjo fitore “triumfuese” në SARAJ , i pasoi një trishtim i madh.Për herë të parë në historinë e BDI-së , organi më i lartë ligjvënës në vend Parlamenti , ngeli pa përfaqsues të saj nga SARAJI.
  Ishte moment i trishtë për të gjithë anëtarët , simpatizantët e posaqërisht për militantët që nuk mund ta kapërdinin këtë moment jo të këndshëm që po kalonte BDI në SARAJ.
  Kjo na shqetësoi të gjithëve edhe vetë subjektin politik BDI-në.
  Pas zgjedhjeve të 2016 , kaloi kohë deri te zgjedhja e Qeverisë së re , optimizmi dhe shpresa e të gjithë ne pranë Bashkimit Demokratik për Integrim në SARAJ ishte se meritonim një ulëse në Ekzekutiv , ajo e ministrit por nuk përjashtuam postin e
  zv/ministrit apo sekretarit shtetërorë në ndonjë ministri.
  Kur pothuajse u konfirmua se SARAJI do të drejtonte me një digaster në Ekzekutiv , ndodhi e papritura , SARAJIT iu mor ajo e
  drejtë e përfaqsimit dhe nuk ju dha as posti i
  zv/ministrit e as sekretarit shtetërorë.Anëtarsia e dëshpëruar.
  Askush deri sot nuk e ka marur përgjegjsinë për këtë “dështim” që e kaploi BDI në SARAJ.Edhe sot ka heshtje për këtë neglishencë.
  Në Zgjedhjet Lokale të 2017 dolëm fitues , por kjo fitore ngeli vetëm në rrafsh lokal dhe SARAJI po ngel një foshnje jetime përmbrenda BDI-së.
  Sot jemi edhe më keq , një Degë e pa konsuliduar , pa asnjë mledhje të mbajtur , pa kordinim të mirëfillt , me inate të mbrendshme.
  Bashkimi Demokratik për Integrim në SARAJ ka kuadro të rinj , të arsimuar , të përgaditur të marin mbi supe përgjegjësi , vendime të mëdha që do të ketë dobi edhe subjekti politik që i takojmë , por mbi të gjitha qytetarët që duket se janë të lodhur nga fytyrat e njejta që hidhen lart e poshtë në SARAJ.
  Për në fund , unë kam shumë shpresë te LIDERI Ahmeti , te Bashkimi Demokratik për Integrim , se platforma e re për 20 vitet e ardhëshme të funksionimit të Bashkimit Demokratik për Integrim do të mbështetet tek forca e patjetërsueshme RINIA shqiptare , RINIA e Bashkimit Demokratik për Integrim.
  #Bashkë

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...

  Osmani: Një takim i shkurtër por i ngrohtë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

  Ministri i Jashtëm Bujar Osmani është duke marrë pjesë në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Turqisë. Në margjinat...

  Shkup, sanksionohen 154 shoferë

  MPB njoftoi se gjatë ditës së djeshme Sektori i Punëve të Brendshme Shkup ka vazhduar me kontrolle në zonën...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot me vranësira të ndryshueshme dhe me kushte për reshje lokale të shiut. Pasdite dhe në orët e...