More

  Fati i Maqedonisë, përsëri në duart e Ali Ahmetit

  Nuk ka dyshim se lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti dhe subjekti që ai drejton kanë pasur dhe kanë rol kyç në situatën e Republikës së Maqedonisë, qysh nga paraqitja në skenën politike.
  Në vitin 2001, gjatë konfliktit të armatosur shqiptaro-maqedon, atëherë si udhëheqës politik dhe komandant UÇK-së, ishte faktori kryesor për arritjen e Marrëveshjes së Ohrit, me çka do të ju garantoheshin shqiptarëve në Maqedoni të drejtat dhe përfaqësimi adekuat në institucionet shtetërore.

  Me themelimin e subjektit që sot drejton Ali Ahmeti, BDI-në, gradualisht shqiptarët filluan të sistemohen në gjitha institucionet shtetërore në masë të madhe, si dhe të udhëheqin me organet më të larta të pushtetit shtetëror.

  Si rezultat i kësaj sot organi ligjëvënës i Maqedonisë udhëhiqet nga një shqiptarë gjegjësisht ish- komandant i UÇK-së, Talat Xhaferi.

  Megjithatë, sot, Maqedonia gjendet përballë një sfide që mund ta quajm “To be, or not to be” .

  Më 30 Shtator, qytetarët e Republikës së Maqedonisë, do të vendosin përmes referendumit se a janë për një Maqedoni europiane apo do të rrezikojnë edhe vetë ekzistencës e Maqedonisë.

  Kuptohet se këtë sfidë kryeministri aktual Zoran Zaev, nuk ka asnjë shans ta kaloj i vetëm duke pasur parasysh mbështetjen e zbehtë nga elektorati në bllokun maqedonas që kanë ende dyshime në lidhje me orientimin e tyre.

  Në këtë rast pa mbështetjen dhe angazhimin e plotë të liderit të BDI-së, në fushatën e Referendumit për një Maqedoni europiane, suksesi i këtij të fundit as nuk mund të paramendohet.

  Andaj, gatishmëria e të parit të BDI-së, dhe mbështetja që gëzon nga elektorati shqiptarë për ta realizuar vizionin e tij dhe të gjithë shqiptarëve të Maqedonisë, anëtarësimin në NATO dhe BE, bën të kuptojmë se fati i shtetit të Maqedonisë ndodhet në duart e liderit të BDI-së, Ali Ahmetit.

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”,...

  Në Shkup janë denuar 141 shoferë, 59 për tejkalim të shpejtësisë

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (03.02.2024) ka vazhduar me kontrolle në komunikacion. Në territorin...

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...