More

  EKSKLUZIVE / Propozim ligji për gjuhën shqipe i firmosur nga LSDM, BDI dhe LR-PDSH

   Partitë e koalicionit qeveritar LSDM, BDIdhe LR-PDSH të gjitha pa përjashtime i kanë premtuar elektoratit shqiptarë ligj me të cilin do të zyrtarizohet gjuha shqipe si gjuhë zyrtare krahës gjuhës maqedonase në gjithë teritorin e Maqedonisë, shkruan Zhurnal.mk.

  Për këtë zotim të tyre, LSDM dhe dy partitë shqiptare BDI dhe LR-PDSH kanë nënshkruar edhe një dokument si garancë se pasi të krijohet shumica parlamentare dhe të formohet qeveri do të fillohet menjëherë me procedurën e parlamentare të miratimit të ligjit për gjuhën shqipe.

  Si mëson Zhurnal.mk ligji për përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe, për të cilin firmat e tyre i kanë vënë të gjitha partitë e kolicionit pritet që shumë shpejtë të hyjë në procedurë parlamentare, madje nëse nuk ka pengesa gjatë procedurave në parlament ai të miratohet në 100 ditëshin e parë të qeverisë.

  Zhurnal ekskluzivisht ju sjell dokumentitn e nënshkruar nga LSDM-ja, BDI-ja dhe LR-PDSH për zyrtarizimin e gjuhës shqipe.

   

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

  Me kryeministrin e Kosovës kemi takime të rregullta, qoftë kur kemi qenë në opozitë, qoftë tash kur jemi në...

  Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

  Vendimi i Gjykatës Administrative dhe i KSHZ-së që të rivotohet në 6 vendvotime në Njësinë e pestë zgjedhore dhe...

  Liqeni i Ohrit ndër më të vjetërit në Evropë

  LIQENI I OHRIT NJË NGA MË TË VJETËR NË EUROPË Ohër, 18 maj – Liqeni i Ohrit ndodhet në kufirin malor...

  Pasdite takim i kryesisë së BDI-së

  Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka njoftuar se pasdite kryesia e partisë do të mbajë takim. Takimi, siç është paralajmëruar...