More

  Deri më tan tri raste të reja të fruthit në Shkup

  Tre raste të reja të fruthit u regjistruan dje në Shkup. Një fëmijë i moshës një vit e gjysëm dhe një fëmijë tjetër 10-muaj nga Qendra të cilët nuk janë vaksinuar, njoftojnë nga mnistria e Shëndetësisë.

  Me këto tri raste të reja, sipas raportit, nga dhjetori deri më tani, në Shkup janë regjistruar 69 raste të fruthit.

  – Aktualisht 24 pacientë me fruthi janë shtruar në Klinikën për Sëmundjet Infektive. Fundi i epidemisë do të shpallet kur nuk do të ketë të sëmurë për një periudhë prej katër javësh. Që nga fillimi i epidemisë së fruthit në dhjetor dhe ndalimin në fillim të marrjes së fëmijëve të kopshtit të cilët nuk janë të imunizuar me vaksinën MRP deri më tani, deri më tani janë vaksinuar 3,400 fëmijë, thonë nga ministria e Shëndetësisë.

  Apelohet që në periudhë sa më të shpejtë të vaksinohen të gjithë fëmijët!

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

  Me kryeministrin e Kosovës kemi takime të rregullta, qoftë kur kemi qenë në opozitë, qoftë tash kur jemi në...

  Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

  Vendimi i Gjykatës Administrative dhe i KSHZ-së që të rivotohet në 6 vendvotime në Njësinë e pestë zgjedhore dhe...

  Liqeni i Ohrit ndër më të vjetërit në Evropë

  LIQENI I OHRIT NJË NGA MË TË VJETËR NË EUROPË Ohër, 18 maj – Liqeni i Ohrit ndodhet në kufirin malor...

  Pasdite takim i kryesisë së BDI-së

  Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka njoftuar se pasdite kryesia e partisë do të mbajë takim. Takimi, siç është paralajmëruar...