More

  BE miraton 400 milionë euro ndihmë për katastrofat në Turqinë

  Bashkimi Evropian (BE) vendosi të miratojë ndihmën prej 400 milionë eurosh për Türkiye-n për katastrofat si pasojë e tërmeteve me qendër në Kahramanmaraş, transmeton Anadolu.

  Këshilli i Evropës, i përbërë nga përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së, ranë dakord të miratojnë ndihmën e Komisionit Evropian të BE-së për katastrofat prej një totali prej 454.8 milionë euro për Turqinë-n, Italinë dhe Rumaninë.

  Theksohet se 400 milionë euro të ndihmës do të shkojnë në Türkiye për shkak të tërmeteve me qendër në Kahramanmaraş të cilët ndodhën në muajin shkurt. Ndërsa 33.9 milionë e ndihmës do të dërgohen për Rumaninë e goditur nga thatësira dhe 20.9 milionë euro të ndihmës do të shkojnë për Italinë për shkatërrimet që shkaktuan përmbytjet në shtator të vitit 2022.

  Ndihmat do të përballohen nga pjesa e buxhetit të BE-së të ndarë për solidaritet dhe ndihmë emergjente.

  Ndihma financiare do të paguhet pas miratimit nga Parlamenti Evropian dhe Këshilli i Evropës.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sot regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të Maratonës së Shkupit

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton opinionin se sot duke filluar nga ora 08:00, për shkak të mbajtjes së...

  Sulm terrorist në Ankara: Të plagosur dy policë

  Ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya tha se dy terroristë, të cilët erdhën me një automjet të vogël para...

  Shkup: Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për një rast të rëndë që ka ndodhur në Shkup, më datë...

  Parashikimi i motit për sot në Maqedoni,

  Me diell më pak dhe kryesisht në pjesët veriore me vranësira mesatare.Temperatura minimale do të jetë në interval prej...
  WordPress Ads