More

  BDI dhe Aleanca marin 6 poste të zv.ministrave dhe 7 sekretarë shtetëror

  Agjencia e Lajmeve Zhurnal ekskluzivisht mëson se bisedimet për eshalonet e dyta dhe të treta mes Kryeministrit Zaev dhe partnerëve të tyre qeveritar Ali Ahmeti e Ziadin Sela, është dakorduar që pala shqiptare të ketë gjashtë zëvendës-ministra dhe shtatë sekretarë shtetëror, gjegjësisht 4 zv. Ministra për BDI-në dhe 2 për Aleancën për Shiqptarët, njejtë edhe për funksionin sekretarë shtetërorë, 5 për BDI-në dhe 2 për Aleancën për Shqiptarët.

  Siç mëson Zhurnal nga burime të afërta partiake, zëvendës-ministrat e BDI-së dhe Aleancës do të jenë në ato Ministri ku drejtohen nga Ministrat e LSDM-së, me qëllim që në secilin institucion shqiptarët të jenë të përfaqësuar.

  Nga kjo konstatohet se MPB do të ketë zv.Ministrin shqiptarë. Për zëvendës ministra nga pala shqiptare do të udhëheqin me Ministrin e Mbrojtes, MPB-në, Financat, Arsimin, Transportin dhe Politikën Sociale, ndërsa në MPJ do të ketë sekretarë shtetëror shqiptar.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

  Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet dhe mirëpret vendimin ekzekutiv të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden...

  Ahmeti takon zv/ministren e Jashtme greke, Papadopoulo

  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka takuar Zëvendës ministren e Punëve të Jashtme të Greqisë, znj....

  Shqipëria drejt rekordit, 50 mijë kuqezi lënë pa bileta italianët në sfidën e parë

  Burimet për ESPN bëjnë të ditur se në stadium do të jenë mbi 50,000 tifozë shqiptarë, kontigjenti më i madh udhëtues i çdo...

  BFI me njoftim: Ja kur falet namazi i Kurban Bajramit në RMV

  Bashkësia Fetare Islame ka kumtuar kohën e faljes së Kurban Bajramit. Festa e cila shënohet më 16 qershor 2024, të...