More

  Arrestohen shtatë persona në Bosnje për krime lufte në Srebrenicë

  Policia e Agjencisë Shtetërore për Hetim dhe Mbrojtje (SIPA) në Bosnje-Hercegovinë sot kanë arrestuar shtatë persona në Zvornik për dyshimin e kryerjes së veprës penale “gjenocid”.

  SIPA bën të ditur se kjo vepër penale lidhet me veprat “përgjegjësia individuale dhe komanduese” dhe “ndihmë”, të cilat janë të parashikuara nga Kodi Penal i Bosnjë-Hercegovinës.

  Pas procedurave në ambientet e SIPA-s, personat e arrestuar do t’iu dorëzohen Prokurorisë së Bosnjë-Hercegovinës, raporton klix.ba.

  Personat e arrestuar lidhen me pjesëmarrje në gjenocidin në Srebrenicë në korrikun e vitit 1995.

  SIPA ende nuk ka publikuar detajet e veprimit të sotëm, kështu që më vonë pritet të bëhen të ditur më shumë detaje. /Telegrafi/

  - Marketing -Ajsel Medica
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing
  - Marketing -Marketing

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  - Marketing -Marketing
  spot_img

  Të fundit

  PRERJA E PALIGJSHME E DRUVE: “Masakrohet” Mali Sharr!

  Më tej, nga ky institucion sqarohet se vendi ku janë gjetur personat duke prerë dru quhet “Maja e Zezë”,...

  Në Shkup janë denuar 141 shoferë, 59 për tejkalim të shpejtësisë

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup edhe gjatë ditës së djeshme (03.02.2024) ka vazhduar me kontrolle në komunikacion. Në territorin...

  Opozita e bashkuar hapi sot Konventën promovuese të Taravarit për President

  Ashtu si dhe ishte njoftuar mbrëmjen e kësaj të shtune po zhvillohet Konventa promovuese e kandidatit për president nga...

  Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit. Falenderon dr. Ilir Hasanin për operacionin e suksesshëm

  Bejtulla Elezi, ka pasur një ndërhyrje shumë të veshtirê kirurgjike, për hekjen e copëzave të eksplozivit, të cilat...