More

  2571 shtetas të RMV në diasporë do të votojnë për president të shtetit

  Votimi në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, në bazë të 2571 kërkesave të pranuara të qytetarëve tanë, do të bëhet në 31 përfaqësi diplomatike-konsullore dhe konsullore të Maqedonisë së Veriut jashtë vendit.

  Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) në seancën e sotme njoftoi se do të votohet në Abu Dhabi, ku janë regjistruar 26 qytetarë tanë për të votuar, në Beograd-31, Berlin-260, Bernë-186, Bon-164, Bruksel- 93, Uashington- 34, Venecia – 79, Vjenë – 123, Detroit-34, Zagreb-87, Canberra-31, Kopenhagë-74, Londër-87, Lubjana-332, Mynih-166, Melburn-64, Nju Jork-85 , Oslo-41, Paris-44, Pragë-52, Roma-30, Stokholm-85, Toronto-117, Hagë-65, Çikago-88, Ankara-18, Varshavë-23, Madrid-18, Pekin-12 dhe Sofje 22.

  Pjesa tjetër e qytetarëve tanë që jetojnë jashtë vendit mund ta ushtrojnë të drejtën e votës në qendrat e votimit në vend.

  Në afatin, siç informon KSHZ-ja, janë regjistruar 2904 qytetarë tanë, ndërsa kushtet ligjore i kanë plotësuar 2641. Votimi nuk do të bëhet aty ku janë regjistruar më pak se 10 vendvotime, dhe atë në 20 përfaqësitë diplomatike-konsullore.

  Zgjedhjet për deputetë nuk do të mbahen duke pasur parasysh se një numër i mjaftueshëm i qytetarëve tanë nuk janë regjistruar për të votuar. Të gjithë votuesit që janë regjistruar për të votuar sipas afateve ligjore do të regjistrohen në zgjedhjet speciale në Maqedoninë e Veriut sipas adresës së vendbanimit, tha nënkryetarja e KSHZ-së, Ditmire Shehu.

  Ai shpjegoi se nga 2868 aplikime të qytetarëve tanë për të votuar në zgjedhjet parlamentare janë pranuar gjithsej 2605, të cilat nuk mjaftojnë për organizimin e zgjedhjeve në Njësinë zgjedhore 7. Për organizimin e zgjedhjeve duhet të regjistrohen së paku 5353 zgjedhës. jashtë vendit, sa më pak që fitoi deputet në zgjedhjet e fundit parlamentare.

  KSHZ-ja në seancën e sotme ka miratuar edhe Udhëzimin për ruajtjen dhe asgjësimin e të dhënave në pajisjet biometrike të identifikimit. Ato duhet të fshihen tridhjetë ditë pas shpalljes së rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...