More

  21 Janari po afron, mos e humbisni…

  Pas pak ditësh, Hëna do të jetë e përgjakur dhe do të duket shumë më e madhe nga zakonisht, për shkak të një ngjarje astrologjike relativisht të rrallë.

  Për gjysmën e planetit ky është një shans i mirë për të parë dy spektakle të bëra bashkë, në atë që njihet si eklipsi i Super Hënës së Përgjakur. Për ata që ndodhen në Amerikë, spektakli nis më 20 Janar. Për Europën dhe Afrikën shënoni në kalendar datën 21 Janar.

  Ngjyrat e Hënës së Përgjakur shkaktohen nga shpërndarja dhe refraktimi i dritës së diellit në atmosferën tonë, teksa Hëna kalon përmes hijes së Tokës gjatë një eklipsi të plotë hënor.

  Eklipset hënor janë mjaft të bukur për t’u parë, por nuk janë të pazakontë, pasi përgjatë një viti ndodhi 2 deri në 5 të tillë. Por ky i këtij muaji nuk është i zakonshëm, pasi këtë herë Hëna do të jetë në pikën më të afërt me Tokën.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

  Me kryeministrin e Kosovës kemi takime të rregullta, qoftë kur kemi qenë në opozitë, qoftë tash kur jemi në...

  Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

  Vendimi i Gjykatës Administrative dhe i KSHZ-së që të rivotohet në 6 vendvotime në Njësinë e pestë zgjedhore dhe...

  Liqeni i Ohrit ndër më të vjetërit në Evropë

  LIQENI I OHRIT NJË NGA MË TË VJETËR NË EUROPË Ohër, 18 maj – Liqeni i Ohrit ndodhet në kufirin malor...

  Pasdite takim i kryesisë së BDI-së

  Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka njoftuar se pasdite kryesia e partisë do të mbajë takim. Takimi, siç është paralajmëruar...