More

  Zero përqind TVSH për produktet bazë të ushqimit

  Të gjitha shitoret që shesin bukë, miell, qumësht, sheqer, vaj, mish, oriz dhe vezë duhet ta heqin TVSH-në nga llogaritë fiskale.

  Por, si funksionon zbatimi I kësaj mase në terren…Pasi blemë disa nga produktet bazë e pamë se në llogaritë fiskale nuk është llogaritur TVSH-ja. Kryesisht shitoret po e respektojnë vendimin e Qeverisë. Ndërsa pasi blemë qumësht me yndyrë prej 1,5 ishte e përllogaritur TVSH-ja, pasi në këtë masë hynë vetëm qumështi me yndurë prej 2%, 3.2% dhe 3.5%.

   

  “Bëmë një xhiro në disa markete në Shkup për të parë se a është hequr TVSH-ja në produktet bazë, në disa markete respektohej masa ndërkaq në disa markete jo, ende qëndronte e llogaritur TVSH-ja në llogaritë fiskale”.

  E për ta kuptuar më mirë se nuk paguani me TVSH produktin bazë në llogarinë fiskale do të duhet të qëndrojë shkronja G.

  DREJTORIA E TË ARDHURAVE PUBLIKE

  “Të gjitha shitoret të cilat shesin produkte bazë në llogaritë fiskale të TVSH-ja duhet të vendosin shënjën me shkronjën G me çka lirohen nga tatimi i vlerës së shtuar”. 

  Autoritetet u bëjnë thirrje qytetarëve që të blejnë me fatura fiskale sepse në këtë mënyrë mund të kontrollojnë nëse tregtarët apo marketet I shesin pa TVSH produktet e lartëpërmendura. Afati I zbatimit është deri më 31 maj, si pjesë e masave anti-krizë të Qeverisë. /KlanMacedonia/

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Edhe një deputet i bashkohet “Grupit të Zjarrit”?! (Foto)

  “Grupi i Zjarrit” vazhdon aktivitetet në teren. Këtij grupi si duket i është bashkangjitur edhe deputeti Kastriot Rexhepi, i...

  Sot u mbajt Maratona e Shkupit

  Mëngjesin e kësaj të diele është zhvilluar Maratona e Shkupit. Më i shpejti doli të jetë atleti nga Kenia,...

  Arrestohen dy vajza nga Shkupi, kanë plaçkitur një person në Shkup

  Dy vajza nga Shkupi janë arrestuar gjatë ditës së djeshme pasi të njëjtat paraprakisht janë raportuar se kanë kryer...

  Pritet rritja e çmimit të bukës?!

  Mullixhinjtë kërkojnë subvencione për energjinë elektrike ose shtimin e tregut të rregulluar sepse vetëm në këtë mënyrë, theksojnë ata,...
  WordPress Ads