More

  Zehra Ebibi, studentja më e mirë e matematikës

  Në promovimin e fundit të studentëve të diplomuar gjatë vitit 2022 pranë Fakultetit Matematiko-Natyrorë pranë Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”, janë promovuar matematikanë, inxhinierë në ekonomi matematikore, inxhinierë në programim matematikor, gjashtë profesorë të diplomuar të matematikës dhe një profesor i diplomuar i matematikës-fizikës në arsimin fillor. Studentja më e mirë u shpall Zehra Ebibi, e cila për katër vite e pesë ditë përfundoi studimet për matematikë teorike me notë mesatare 9.58, përcjell TV21. Si hulumtim apo studim, Zehra veçon punën në temën e diplomës me mentoren e saj, profesoreshën dr. Valentina Miovska, të cilës i është mirënjohëse për ndihmën e dhënë në përgatitjen e studimit. Ajo beson se e ardhmja mund të ndërtohet edhe Maqedoni, ndaj do të qëndrojë në Shkup, duke refuzuar bursën për të vazhduar shkollimin në Turqi.

  Çdo program studimi është i rëndësishëm dhe ka të ardhme kudo në botë, si dhe në vendin tonë. Kam punuar dhe do të punoj në të ardhmen për të ndërtuar karrierën time në vendin tonë. Edhe pse mora një bursë të plotë për të studiuar në Turqi, vendosa të qëndroj këtu dhe të regjistrohem në FMN në Shkup. Synimi im është të vazhdoj studimet pasuniversitare këtu, shpresoj që të më ndihmojnë dhe të hapin rrugën për një jetë të suksesshme akademike. Synimi im është të merrem me shkencë dhe të ndaj njohuritë që kam marrë gjatë studimeve dhe që do t’i marr në të ardhmen” – thotë studentja më e mirë e matematikës në FMN, Zehra Ebibi për Fakulteti mk.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve...

  Zhvillimet në BDI, Ahmeti: Është një grip, le të përdorin aspirina!

  Në suaza të takimeve “Bashkë për Europë” të liderit të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) me qytetarët dhe bazën...

  Sali jep lajmin e shumëpritur: Rrisim rrogat në shëndetësi

  Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, tregoi ekskluzivisht sonte në TV21 se së shpejti do të merret vendimi për rritjen...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe reshje lokale të borës. Do të fryjë një...
  WordPress Ads