More

  Ushqime që ju bëjnë të bukur

   

  Forma e mirë fizike, por edhe shkëlqimi i lëkurës dhe shëndeti i flokëve, vijnë nga tryza:

  1 – Uji – Është kaq i mirë, por jo gjithmonë merret parasysh. Dy litra ujë në ditë janë gjithmonë një parametër i vlefshëm reference.

  2 – Peshku i detit- açuga, skumbria, sardelet: duhet të konsumohen të paktën dy deri në tre herë në javë. Peshku ka një përqendrim të lartë të proteinave dhe yndyrnave të mira, Omega 3 dhe Omega 6, kështu që është shumë e dobishme për të luftuar plakjen e indeve dhe shëndetin e muskujve.

  3- Veza-e verdha e vezës, ka një përqëndrim të lartë të vitaminës B6, por edhe jep një furnizim të mirë të vitaminës A dhe D, si dhe proteina dhe yndyra. Shtimi i një veze në sallatë ose përgatitja e një omelete kontribuon në bukurinë e duarve, pasi substancat në vezë ndihmojnë në forcimin e thonjve.

  4 –Orizi integral- Karbohidratet janë një burim i madh energjie. Orizi integral mund të jetë një zgjidhje e mirë: ju jep energji efikase, ju furnizon me proteina, pak lipide dhe kolesterol të munguar. Është shumë i pasur me fibra dhe ka një indeks glicemik më të ulët se oriz i bardhë.

  5 -Avokado – Falë acideve yndyrore të pangopura dhe vitaminës E, është aleate e madhe e elasticitetit të lëkurës. Idealija është të konsumohet një herë ose dy herë në javë. Mund të shtohet në sallatë, ose të konsumohet vetëm, si pjatë e dytë.

  6 – Arrat-Janë një minierë e vërtetë e acidit yndyror, i cili përmirëson elasticitetin e indeve dhe për këtë arsye jep një lëkurë të butë dhe të ndritshme. Ata janë të pasura me vitaminë E, antioksidantë dhe omega Konsumoni vetëm katër arra në ditë, ose i shtoni në sallatë ose kos.

  7 – Boronica – Përmbajnë anthocyanins, një polifenol i dobishëm për veprimin si antioksidant..

  8- Domatet-Edhe pse ato janë një perime verore, ato janë gjatë gjithë vitit dhe gjithashtu mund të konsumohen në formën e koncentratit dhe salcës, të cilat mbajnë veti të saj. Ata janë shumë të pasura me lycopene, një antioksidant që mbron qelizat nga veprimi i radikaleve të lira. Ata janë gjithashtu të ulëtat në kalori, kështu që një sallatë e mire me domate është një aleat i vlefshëm i atyre që duan të humbasin disa kile.

  9.Çaji jeshil – Është një pije e shijshme dhe me shumë dobi. Ajo ka veti antioksiduese dhe pastruese, dhe gjithashtu është e lidhur me bukurinë e flokëve, sepse e forcon dhe e pengon rënien e tyre. Për të parë rezultatet duhet të konsumoni të paktën dy gota në ditë.

  10. SHEQERI – Mos e nënvlerësoni sepse ai i jep organizmit tonë energjinë e domosdoshme për veprim. E rëndësishme është që ta konsumoni në sasi të vogla. Psh në qoftë se duam të ëmbëlsojmë një pijë mund t’i hedhim “stevia”, e cila është një ëmbëlsues më pak kalorik. /Derveni.mk

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Drejtor i ri i Spitalit Psikiatrik në Shkup emërohet Muhsin Arifi

  Drejtor i ri i Spitalit Psikiatrik në Shkup është emëruar Muhsin Arifi, njofton derveni.mk. ”Të dashur miq,kolegë,bashkëpunëtor... Jam i nderuar të...

  Alternativa : Çfarë feston BDI-ja?

  Ali Ahmeti dhe partia e tij sot po kremtojnë 21 vjet funksionimi si parti politike, prej të cilave 20...

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetik publikoi çmimet e reja të derivateve të naftës që do të hyjnë në fuqi nga...

  Ndërpritet komunikacioni hekurudhor në Maqedoni, punëtorët kërkojnë pagat e muajt prill

  Qarkullimi hekurudhor i udhëtarëve dhe mallrave në vend është ndërprerë që nga mëngjesi i sotëm pasi punonjësit e mirëmbajtjes...
  WordPress Ads