More

  UNT prezanton drejtimet deficitare para nxënësve të gjimnazit në Saraj

  SI VENDOSIN MATURANTËT PËR DREJTIMIN E STUDIMEVE?!

  Meqenëse është edhe pragu i fundit të vitit shkollor, maturantëve i’u është afruar përzgjedhja për degën në të cilën ata duhet të orientohen në studime. E për të u’a bërë me të lehtë zgjedhjen e drejtimeve atyre që janë në hamendje drejtues të Universiteti të Nënë tereza vizituan shkollën e mesme të qytetit të Shkupit, Saraj. Para nxënësve prezentuan drejtimet që ofron univerziteti Nënë Tereza dhe mundesitë që kanë maturantët për të zgjedhur drejtimet deficitare, raporton KlanMacedonia.

  Prorektori i UNT-së Bujamin Bela tregoi strukturën organizative të pesë fakulteteve dhe drejtimeve deficitare ku ka mungesë te studentëve.

  ‘’Univerziteti ‘‘Nënë Tereza’’ ka në strukturën organizative të saj pesë fakultete dhe diku mbi 30 drejtime studimore të cilat do të jenë në përzgjedhje, ndër ta është fakulteti teknik i cili në vete përmban disa drejtime të cilat janë mjaftë deficitare dhe në mungesë për shoqerinë në përgjithësi dhe në veçanti për shoqerinë shqiptare”, deklaroi prorektori i UNT-së – Bujamin Bela.

  Përzgjedhja për degën në të cilën duan të orientohen për ta nuk ka qenë e lehtë. Maturantët thonë se për ta prioritet janë drejtimet deficitare sepse nevojat e tregut të punës diktojnë edhe përcaktimet e tyre.

  ‘’Jam maturante I shkolles se mesme te qytetit te Shkupit ‘Saraj’ kam vendosur si drejtim te ardhshem ne fakultet ta zgjedhe inxhinier softverik, domethene si shkak ka qene gjithmone aftesit e mia ne matematik” – Fisnik Islami, nxënës.

  ‘’Une mendoj qe ne te ardhmen do te studioj drejtim ekonomik per menaxhere, pasi mendoj se nuk ka shume menaxher ne vendin tone dhe do e kam me lehte per punsimin”, Emsale Fazli – nxënëse

  Sakaq nesër në sheshin Skenderbeu nw Shkup do të mbahet promovimi i të gjitha drejtimeve që ofron universiteti Nënë Tereza. /KlanMacedonia/

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Drejtori ShA MEPSO Orhan Murtezani mer pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të ENTSO-E

  Drejtori Gjeneral i ShA MEPSO z. Orhan Murtezani merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të ENTSO-E, si anëtar zyrtar. Në...

  Shtrenjtimi i rrymës, Bislimovski: Çmimi i ri nuk dëmton amvisëritë e vogla

  Kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë Marko Bislimoski edhe sot foli për çmimet e reja të energjisë elektrike. Ai...

  Bekteshi: Kufizime nuk do ketë, na pret një dimër i vështirë

  Kufizime të energjisë elektrike nuk do të ketë, por do të jetë një dimër i vështirë jo vetëm për...

  Seancë për interpelancën ndaj kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi

  Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot duhet të mbahet seanca plenare e 77-të me pikën e...
  WordPress Ads