More

  Ultimatum për rastin e Onkologjisë, sërish paralajmërohet protestë

  Iniciativa mbipartiake ka njoftuar se të hënën do të mbajë sërish protestë kundër skandalit në Klinikës e Onkologjisë për terapinë e pacientëve me kancer, transmeton TV21.

  Protesta do të mbahet më 11 shtator, me fillim prej orës 18:00. Do të fillojë para Qeverisë dhe do të vazhdojë para ndërtesës së Prokurorisë Publike Themelore, ku siç thuhet në njoftim, do të kërkohet “zgjidhje gjyqësore për të gjithë të përfshirët në skandal”.

  Ultimatumi i këtij protesti është:

  • PPTH të dalë me detaje për rrjedhën e hetimit në afat prej 1 jave
  • Hetim për përfshirjen e ish ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe drejtorit Nino Vasev
  • Zgjerim e hetimit të punës së Onkologjisë së Fëmijëve
  • Revizion të tërësishëm të punës së Klinikës së Onkologjisë
  • Aktgjykime të fuqishme për të gjithë të përfshirët në krimin në Onkologji
  • Përfshirje e pacientëve onkologjikë të cilët do të kenë qasje në vetë hetimin.

  “Njëherit apelojmë deri te të gjithë pacientët onkologjikë që të na kontaktojnë për përvojat e tyre, që të kontribuojmë në zbulimin e tërësishëm dhe të përgjegjësisë së të gjithë të përfshirëve në punën skandaloze të Klinikës së Onkologjisë”, thuhet më tej në njoftim.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  [quads id=5]

  [quads id=4]

  spot_img

  Të fundit

  Danimarka miraton ligjin që ndalon djegien e Kuranit

  Parlamenti i Danimarkës ka miratuar ligj që ndalon “sjelljen e papërshtatshme” ndaj librave fetarë. Ligji njihet gjerësisht në vend...

  Rrahje në burgun e Idrizovës

  Më datë 06.12.2023 në ora 16.00 në SPB Shkup, nga IEVP Burgu Idrizovë, është raportuar se më datë 05.12.2023...

  Vauçerë për vizitë të vendeve turistike në Maqedoni- masa e re për mbështetje të studentëve

  Masa e Ministrisë së Ekonomisë për vauçerët për mbështetje të turizmit vendor që ishte destinuar për punëtorët me të...

  Ziberi: Disa institucione kanë punësuar vetëm maqedonas, disa vetëm shqiptarë

  Avokati i popullit, Naser Ziberi,  duke prezantuar Raportit  për monitorimin e zbatimit të parimit për përfaqësimin e drejtë dhe...
  spot_img
  WordPress Ads